banner43

banner42

20 Şubat 2018 Salı

TİKA'dan Kosova’da Kadın Girişimcilere Destek

Kosova’da Graçanica Belediyesi’ne bağlı Kişnica köyünde yaşayan kadınların kurmuş olduğu Dardanya Kartalları Derneği tarafından hazırlanan bitkisel çaylar Nena Teresa’da T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) desteği ile Priştine halkının ilgisine sunuldu.

08 Kasım 2017 Çarşamba 10:09
Bu haber 509 kez okundu
TİKA'dan Kosova’da Kadın Girişimcilere DestekTİKA, Kosova’da gerçekleştirdiği projelere yenilerini eklemeye devam ediyor. T.C. Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç ve Kosova Meclisi Başkan Yardımcısı Müferra Şinik’in katılımı ile TİKA tarafından sağlanan stantta yaklaşık 150 girişimci kadının işbirliği içinde ürettiği bitkisel ürünlerin tanıtımı gerçekleştirildi.

Büyükelçi Kılıç, tanıtım alanındaki konuşmasında kadın girişimcilerin desteklenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, bu kadınların kendi gücü ve yaratıcılıklarıyla gerek ailelerinin gerekse ülkelerinin ekonomilerine destek olduklarını kaydetti.

Kadın kuruluşlarına desteğin devam edeceğine ve bunun Türkiye’nin önceliklerinden biri olduğunu belirten Büyükelçi Kılıç “Her şeyin başı bir hayal kurmaktır. Hayal kurmuşlar, pozitif düşünmüşler, projelerine yönelik heyecan duymuşlar ve en nihayetinde hayalleri de bugün gerçekleşiyor. TİKA da buna yardımcı olmuş, destek olmuş. Çok teşekkür ediyorum. Çok güzel bir projenin açılışı var bugün” dedi.

Dernek Başkanı Havuşe Bunyaku ise konuşmasında “Dardanya Kartallari Derneği için bu gün büyük bir gün. TİKA’ya bir kaç ay önce bazı ekipmanlar için talepte bulunmuştuk ve gerek TİKA koordinatörü gerek personeli tarafından talebimiz profesyonel bir şekilde değerlendirilerek talep ettiğimizden çok daha fazlasını bize temin ettiler. Sayın Büyükelçiye şunu belirtmek isterim ki Türkiye TİKA’sıyla gurur duysun” açıklamalarında bulundu.

On sekiz yıldır faaliyet gösteren dernek için söz konusu desteğin şimdiye kadar sağlanan en büyük destek olduğunun altını çizen Bunyaku, bu destek ile şifalı ve hoş kokulu bitki yetiştiriciliği ile uğraşan 15 kadın ve doğal ortamdan toplamayı gerçekleştiren 100’e yakın kadın üyenin gelirlerinin artırılacağını ve aile ekonomilerine destek sağlanacağını ifade etti

Kadınların ekonomiye katılımlarının teşvik edilmesi ve aile ekonomilerinin desteklenmesi kapsamında Kosova’da proje ve faaliyetlere devam eden TİKA, Dardanya Kartalları Derneğinin üretim kapasitesinin ve pazarlama olanaklarının arttırılması için destek oldu.

Şifalı ve hoş kokulu bitkilerin yetiştirilerek ve doğal ortamından toplanarak yirmiden fazla çeşit çay üretimi gerçekleştiren Dardanya Kartaları Kadın Derneği’ne proje kapsamında bitki kurutma makinesi, bitki ve meyve öğütme makinelerinin yanı sıra ürünlerini de pazarlayabilmeleri için seyyar tanıtım standı desteği sunuldu.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV