banner43

banner42

26 Şubat 2018 Pazartesi

TİKA Kosova’da Kadın İstihdamını Destekliyor

TİKA Kosova’da kadınların meslek sahibi olmalarını ve ekonomide kadın istihdamının arttırılması çalışmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor.

22 Mayıs 2017 Pazartesi 10:41
Bu haber 1125 kez okundu
 TİKA Kosova’da Kadın İstihdamını DestekliyorTürk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Kosova’da kadınların meslek sahibi olmalarını ve ekonomide kadın istihdamının arttırılması çalışmalarını gerçekleştirmeye devam ediyor.

Kosova'nın tarihi şehirlerinden biri olan Gilan’da yaşayan soydaşlarımız tarafından Türk ve Arnavut kardeşliğini geliştirmek ve kadınların meslek sahibi olmalarını sağlamak amacıyla 2012 yılında kurulan Gilan Kültür Derneği bünyesinde düzenlenmesi planlanan dikiş kursları TİKA tarafından temin edilen dikiş makineleri, ekipman ve malzemeleri desteği ile başlatıldı.

Söz konusu proje ile kadınların meslek sahibi olmaları, aile ekonomilerine destek sunmaları ve bölgede kadın istihdamının arttırılması sağlanacak. TİKA‘nın katkılarıyla açılan dikiş atölyesinde düzenlenen kurslara çok sayıda kadın ilgi gösterdi. Dikiş atölyesinin açılış törenine Kosova Sağlık Bakanı Yardımcısı Kadir Hüseyin, Gilan Kültür Derneği Başkanı Filiz Sllamniku, TİKA Priştine Koordinatör Yardımcısı Fulya Aslan, çok sayıda davetli ve kursiyer katıldı.

Gilan Kültür Derneği Başkanı Filiz Sllamniku, kursun açılması konusunda sağladıkları desteklerden dolayı TİKA’ya teşekkürlerini sunarak, kursa katılan bir grup Kosovalı kadının da Türkiye’nin Karabük ilinde meslek eğitimi gördüklerini ifade etti. Dikiş kursunun başladığı, Eylül ayından itibaren 180 kadının eğitim aldığını ifade eden Sllamniku kurslara katılan kursiyerlerden bazılarının kendi atölyesini açtığını, bazılarının ise bölgedeki mevcut atölyelerde çalışmaya başlayarak iş ve meslek sahibi olduğunu kaydetti.

Açılışın ardından kursiyerler tarafından tasarlanan ve hazırlanan kıyafetler Gilan Belediye Kültür Merkezinde sergilendi.  

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV