banner43

banner42

17 Aralık 2017 Pazar

Sultan Murad Camiindeki Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Üsküp’ün en büyük camilerinden biri olan Sultan Murad camiinin minaresi inşaat iskelesiyle örüldü. Alaca İshak Bey Camii ve Hüseyin Şah Camii ile Türbesindeki inşaat çalışmaları da devam ediyor.

01 Haziran 2017 Perşembe 16:52
Bu haber 1207 kez okundu
Sultan Murad Camiindeki Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

 

T.C. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı – TİKA’nın Üsküp’te yürüttü üç caminin restorasyonu hızla sürüyor.

Üsküp’ün en büyük camilerinden biri olan Sultan Murad camiinin minaresi inşaat iskelesiyle örüldü.

Alaca İshak Bey Camii ve Hüseyin Şah Camii ile Türbesindeki inşaat çalışmaları da devam ediyor.

Sultan Murad Cami 
Sultan II. Murat Camii,1436 tarihinde inşa edildi. Orijinal haliyle kubbeli bir eser olan cami, döneminin en görkemli camilerinden birisi olma özelliği taşıyor. Tarih boyunca üç yangın, iki büyük depreme, dört savaş geçirmesine rağmen, halen ayakta olan cami bulunduğu bölgedeki Müslümanlara hizmet ediyor. Selvi boylu minaresiyle ve avlusundaki saat kulesiyle gözleri kamaştıran caminin arka cephesinde Beyhan Sultan, sol cephesinde de Dağıstanlı Ali Paşa’nın metfun olduğu iki türbe bulunuyor. 

Alaca İshak Bey Cami 
Alaca İshak Bey Cami, medrese, han ve çifte hamamdan meydana gelen külliyenin çekirdek unsuru olan cami dışındaki yapılar bugün mevcut değil. Banisi, Paşa Yiğit’in oğlu veya evlatlığı İshak Bey olan cami, 842 (1438-39) yılında yapılmış olup vakfiyesi ise 848’de (1444-45) tanzim edildi. 

Hüseyin Şah Camii ve Türbesi
Başkent Üsküp’ün 10 kilometre kadar dışında Kalkandelen’e giden eski anayolun kenarındaki Saray köyünde bulunan cami, kapısı üstündeki dört beyitlik Arapça kitabeye göre 961 (1554) yılında Hüseyin Şah tarafından yaptırılmıştı. Ancak kitabede bani için kullanılan “merhum” ibaresi kabir taşındaki 974 (1566-67) tarihiyle tezat teşkil ediyor. Bazı araştırmacılar, buradan hareketle ilk tarihin inşaata başlama yılı olabileceğini ve mabedin muhtemelen 974’ten sonra bitirilmiş bulunduğu ileri sürüyor. 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV