banner43

banner42

16 Aralık 2017 Cumartesi

Osmanlıyı ve Türklüğü Yansıtacak Projeleri Hayata Geçirmek İstiyorum

Mimarlık bölümünün yararları yaratıcılığın özgürce ortaya çıkmasını sağlayan, nesneleri farklı açılardan bakmayı sağlayan, keşfetmeye, hayal etmeye ve üretmeye izin veren ve de dünyanın her yerinde çalışma imkânı sağlayan bir meslek.

06 Aralık 2017 Çarşamba 14:42
Bu haber 372 kez okundu
Osmanlıyı ve Türklüğü Yansıtacak Projeleri Hayata Geçirmek İstiyorum
  

Dünyanın dört bir yanında, yaşadığımız çevrede, bulunduğumuz ortamlarda farklı, özenle inşa edilmiş binalar ve diğer yapıtları görmek mümkün. Ülkemizde de özellikle Osmanlı döneminin izlerini derinden hissettiğimiz birçok eser günümüzde bile varlığını korumaktadır. Gıpta ile baktığımız, beğenmekten kendimizi alamadığımız nice binalar, çeşitli yapıtlar mevcut. Gel gelelim, bu eserlerin sahipleri mimarlar ve onları inşa eden usta ellerdir.

Eğitim alanında mimarlığa heves eden, bir tek heves etmeyip bu yola baş koyan öğrencilerimiz de yepyeni eserler yaratma peşinde. Azbiye Memed de mimarlığın izinden yürüyor.

Azbiye Memed, Üsküp’e bağlı Aşağı Koliçan köyünde ailesiyle birlikte yaşıyor. İlkokul eğitimini Koliçan köyündeki “Mustafa Kemal Atatürk” ilkokulunda tamamladı. Daha sonra Üsküp “Yosip Broz Tito” lisesinde eğitimini tamamladı. Şimdi ise Üsküp’teki Uluslararası Balkan Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde eğitimine devam ediyor.

Ay yıldızın gölgesinde yapmak istediğim projeler var   

“Mimarlık benim çok sevdiğim, hayran kaldığım bir bölüm” diyen Azbiye, hayallerine adım adım yaklaşıyor. Azbiye ile yaptığımız sohbetimizde, kendisinin bu bölüme nasıl merak sardığını öğrenmiş olduk. Azbiye Memed, konuşmasında şunlara yer verdi: “Mimarlık yıllardır hayalini kurduğum bir meslek olması nedeniyle bu bölüme devam etmeye karar verdim. Ne mutlu ki hayallerime giden yolda ilk adımımı attım. Ay yıldızın gölgesinde yapmak istediğim projeler var. Eskiye ve Osmanlıya dayalı, Osmanlıyı ve Türklüğü yansıtacak projeleri hayata geçirmek istiyorum.

Mimarlık bilindiği üzere özel maket kartonu ve malzemeleri, çalışma masası, kırtasiye malzemeleri ve daha bir sürü araç gereçleri gerektiriyor. Bu açıdan biraz zorluk ve maddi anlamda zorluklar yaşıyorum. Mimarlık bölümünün yararları ise yaratıcılığın özgürce ortaya çıkmasını sağlayan, nesneleri farklı açılardan bakmayı sağlayan, keşfetmeye, hayal etmeye ve üretmeye izin veren ve de dünyanın her yerinde çalışma imkânı sağlayan bir meslek. Yani bana soracak olursanız mimarlığın zararlarından çok yararları önemli” dedi.


Mimarlık alanında yoluma devam etmek istiyorum

Geleceğin yetenekli mimarı Azbiye, her şeyden önce eğitimini başarılı bir şekilde bitirip, seçtiği mesleği üzerinde en iyisi olmayı hedefliyor.

“İlerideki hedeflerimin en başında öncelikle üniversiteyi güzel bir şekilde bitirip mesleğimi elime almak. Mimarlıkla ilgili planlarıma gelecek olursak; öncelikle özel ve güvenilir bir şirkette mimarlığı en orjinal şekilde yapanların yanında yer almak. Daha sonra ise birkaç güvenilir mimar arkadaşlarla küçük bir şirket kurup oradan yoluma devam etmek ve insanların güvenini kazanmak” sözlerini beyan etti.

Azbiye diğerlerinin arasında, “Hayat ne kadar zor olursa olsun okulu, eğitimi hiçbir zaman terk etmemeleri gelecek nesillere en önemli tavsiyem olacaktır. Önlerine bir sürü engel çıkabilir, onlar bu engeli okuyarak, hayallerinin peşinden koşarak aşabilirler. Okuyacakları bölümü önce düşünüp, planlarını yapıp kendileri ve etraftakileri için en doğru kararı vermeleri.

İnsan inanırsa, tüm zorluklara rağmen pes etmeden yoluna devam ederse yapamayacağı şey yoktur” dedi.    

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV