banner43

banner42

16 Aralık 2017 Cumartesi

Nuran Kasım: “Moda, Tarzını Oluşturmak ve Benimsetmektir”

Her zamandan beri güzel kıyafetler giymeyi severdim, zamanla kıyafetler bir tutku haline geldi bende, modayı sürekli takip ettim ama her defasında kendime öz bir tarzım vardı, çünkü hiçbir zaman kalıp olarak modaya uymak istemedim.

06 Aralık 2017 Çarşamba 13:30
Bu haber 854 kez okundu
Nuran Kasım: “Moda, Tarzını Oluşturmak ve Benimsetmektir”


Moda dünyasının genç ve yetenekli tasarımcıları tasarladıkları modellerle dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor. Farklı fikirlerden oluşan tasarımların boy ölçüştüğü ve özellikle kadınların hayallerini süsleyen kreasyonlar yaratan modacılar, her tasarımına yeni birisini ekliyor. Ülkemizde de moda anlayışı her geçen gün artarken, gençlerin bu alana yönelmeleri de büyük önem teşkil ediyor. Yeteneğini, kreasyonları üzerinde konuşturan genç ve tek Türk modacımız Nuran Kasım ile moda üzerine konuştuk.     

Öncelikle bize kendinizden biraz bahseder misiniz?
“Üsküp doğumluyum. İlk, orta ve üniversite eğitimimi Üsküp’te tamamladım. Orta öğretimimi, Üsküp’teki Tıp orta okulu Diş Teknisyeni Bölümü’nde okuduktan sonra, Aziz Kiril ve Metodiy Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’ni, ikinci sınıftayken terk etmeye karar verdim. Akabinde, Fon Üniveritesi Dizayn ve Multimedya Fakültesi Moda Tasarım Bölümü’den mezun oldum. Şu anda Üsküp’ te bir moda atölyesinde, Moda Tasarım Asistanı olarak çalışmaktayım.”

Tasarımcı olmaya nasıl karar verdiniz?
“Kendimi bildim bileli sanata yatkınlığım vardır, el becerisi isteyen işler, süslemeler, tasarlamalar gibi birçok hobim olmuştur. Her zamandan beri güzel kıyafetler giymeyi severdim, zamanla  kıyafetler bir tutku haline geldi bende, modayı sürekli takip ettim ama her defasında kendime öz bir tarzım vardı, çünkü hiçbir zaman kalıp olarak modaya uymak istemedim, moda sokakta herkes gibi giyinen değil aynı zamanda kendi tarzını oluşturmak ve benimsetmektir.”

Koleksiyonlarınızın oluşum sürecini anlatır mısınız? Nelerden ilham alıyorsunuz?
“Henüz bağımsız bir koleksiyonum olmadı. İnşallah en kısa zamanda koleksiyonlarımı oluşturacağım. Üniversitedeyken, mezuniyet tezi için şahsi koleksiyon hazırlamıştım. Koleksiyonun ana teması “Osmanlı Kadını” idi. Tasarladığım kıyafetler üniversitenin atölye bölümünde sergilenmişti.”

Aksesuar sizin için önemli midir? Tasarımlarınızda kullanır mısınız?
“Aksesuarlar bir kıyafeti tamamlayan unsurlardır. Çalıştığım bütün kıyafetlerde benim için aksesuarlar olmazsa olmazdır. Aynı zamanda günlük kıyafetlerde de aksesuarlar kıyafeti daha ön plana çıkardığı için kullanılmalıdır.”

Yeni tasarımlar yaparken geçmiş tasarımlarınızdan etkileniyor musunuz?
“Genellikle geçmişte yaptığım tasarımlardan etkilenmiyorum. Sürekli yeni fikirler ve esinlendiğim konular olduğu için farklı tasarımlar yapmayı hayal ediyorum.”

Tasarımlarınız gelişim sürecinde edindiğiniz tecrübeler size neler kazandırdı?
“Hayallerimi gerçekleştirmek için sürekli onların peşinden koşuyorum. Tasarımlarımın gelişim sürecinde bana daha sabırlı, dikkatli ve araştırmalar yapmayı öğretti.”

Modanın her geçen gün gelişmekte olduğuna şahit oluyoruz. Bulunduğumuz zamanda moda dünyasının bulunduğu konumu değerlendirmenizi istersek neler söyleyebilirsiniz? Ülkemizde durum nasıl?
“Aslında moda her geçen gün gelişmiyor, tam aksine moda sürekli tekrarlanan bir akımdır, önemli olan tarzın kalıcılığıdır. Kişiye özgü bir tarz oluşursa her zaman ve herkesten farklı görünür. Coco Channel’in de dediği gibi “Moda değişir ama stil kalır” sözüyle tam da anlatmak istediğimdir. Ülkemizde, moda anlayışı her geçen gün daha bilinçli şekilde artmaktadır. Üsküp’te yılda iki kez moda haftaları düzenlenmektedir. Moda eğitimi alan insanlar çoğalmaya başladı. Tasarımcıya beklenen değer istediğimiz gibi verilmese de, en azından ne manaya geldiği, ne iş yaptığı, neleri üretmeye çalıştığı, emek verdiğini insanlar tarafından anlaşılır hale geliyor.”

Tasarımlarınızla yurt dışına açılma konusunda girişimleriniz var mı?
“Kendimi moda alanında sürekli geliştirmeye çalışıyorum. Bildiğim kadarıyla, Üsküp’de tek Türk Modacı olarak çalışan benim, elbetteki güzel bir duygu, fakat diğer Türk gençlerimizi de bu alana yönelmelerini tavsiye ederim.”

Son olarak neler eklemek istersiniz?
“Hedefim, en kısa zamanda kendi atölyemi açarak, bağımsız olarak kendi markamı yaratmaktır. Umarım bu hayalim en kısa zamanda gerçekleşecektir. Teşekkür ederim.”    

 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV