banner43

banner42

26 Şubat 2018 Pazartesi

Makedonya “İstanbul Sözleşmesi”ni Onaylamaya Hazırlanıyor

Sağlık Bakanı Arben Taravari ile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mila Tsarovska, bugün düzenledikleri basın toplantısında kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele için imzalanan İstanbul Sözleşmesi onaylanması için çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

03 Ağustos 2017 Perşembe 12:57
Bu haber 1810 kez okundu
Makedonya “İstanbul Sözleşmesi”ni Onaylamaya Hazırlanıyor

 

Sağlık Bakanı Arben Taravari ile Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mila Tsarovska, bugün düzenledikleri basın toplantısında  kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele için imzalanan İstanbul Sözleşmesi onaylanması için çalışmaların başlatıldığını açıkladı.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programının desteğiyle, “İstanbul Sözleşmesi – Kadına Karşı Şiddetin Önüne Geçmek İçin Daha İyi Politikalar ve Teamüller Benimseme” isimli projenin hayata geçirilmesi planlanıyor.

Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Mila Tsarovska, en kısa sürede Cinsel Şiddet Mağdurları Merkezinin açılacağını ve burada psikolojik destek ile yeniden topluma kazandırılmalarının sağlanacağını söyledi. Tsarovska, bu merkezin uluslararası standartlara uygun olacağını ve yasal düzenlemelerin hazırlandığını da sözlerine ekledi.

İstanbul Sözleşmesinin cinsiyete dayanan şiddetin önüne geçilmesi ve önyargıların kırılması noktasında ileriye yönelik büyük bir adım olduğuna dikkat çeken Sağlık Bakanı Arben Taravari, bakanlık olarak bundan sonra da benzer çalışmalara tam destek vereceklerini belirtti.

BM Kalkınma Programı Makedonya Daimi Temsilcisi Louisa Vinton, İstanbul Sözleşmesinin tasdiklenmesi ve uygulanmasının BM’nin öncelikleri arasında yer aldığını kaydetti.

Proje kapsamında, Üsküp, Kumanova ve Kalkandelen’de açılması planlanan Cinsel Şiddet Mağdurları Merkezlerinin yanı sıra, yurtiçi ve yurtdışında birçok kampanyaya destek verilmesi, konferanslar ve toplumda konu hakkında bilincin arttırılması için bir dizi çalışma daha yapılacak. Mali destek BM Kalkınma Programı tarafından sağlanacak.

Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddetle mücadele amacıyla 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açılan Avrupa Konseyi sözleşmesi, şu ana kadar 40 ülke tarafından imzalandı.

 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV