banner43

banner42

20 Şubat 2018 Salı

Kışın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?

Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmayı önemseyen kadınlar, kış aylarında da saç bakımına daha fazla özen göstermelidirler.

30 Ocak 2018 Salı 14:42
Bu haber 247 kez okundu
Kışın Saç Bakımı Nasıl Olmalı?


Sağlıklı ve güzel saçlara sahip olmayı önemseyen kadınlar, kış aylarında da saç bakımına daha fazla özen göstermelidirler. Kış aylarında havanın daha kuru olmasıyla saçlara daha çok bakım yapılması gerekir. Saçların 3 günde 1 yıkanması ise en ideal süredir.

Saçları yıkarken sıcak su kullanmayın. Ilık suyu tercih edin çünkü üzerinde yer alan asit, koruyucu lipit tabakayı eritmektedir.

Yükses sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşarlarla saçınızı şekillendirmek zararlı olduğu gibi, saç makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmak da saçlarınıza zarar vermektedir.

Saçınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur.  

Saç için doğru vitamin alımına dikkat edin!

Saçınızda özel bir hastalığınız varsa çok dikkat etmelisiniz. Saçınızda sedef, egzama gibi özel bir hastalığınız varsa ya da dökülme gibi bir problem yaşıyorsanız dermatoloğunuzun önereceği kükürt ve katran içeren şampuanları özellikle kış aylarında kullanmalısınız.

Saç için doğru vitaminler almak gerekir. Yoğun saç dökülmesine karşı saçınızı beslemek amacıyla yine dermatoloğunuzun önerisi üzerine bitoin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanabilirsiniz.

B1 veya B6 vitaminleri eksikliği ise saç dökülmesine neden olur. A vitamini eksikliği de saçları kırgınlaştırır ve kepek oluşumunu arttırır.            

Hangi vitaminler saça iyi gelir?
C vitamini saç köklerini uyarır ve saç uzamasını ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar. B12 vitamini, saç köklerini besler.  

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV