banner43

banner42

20 Şubat 2018 Salı

Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan "Balkanlarda Osmanlı İzleri" Projesi

Türkiye'den 26 genç, 12-19 Ekim tarihleri arasında Balkanlardaki 6 ülkeyi yakında tanıma fırsatı buluyor.

18 Ekim 2017 Çarşamba 13:49
Bu haber 714 kez okundu
Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndanT.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, Yunanistan, Kosova, Makedonya, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna Hersek’i kapsayan "Balkanlarda Osmanlı İzleri" projesi başladı. 

Kocaeli Uluslararası Gençlik Merkezi tarafından gerçekleştirilen program kapsamında 26 genç Yunanistan'ın Kavala ve Selanik; Makedonya'nın Üsküp, Kalkandelen, Manastır, Resne ve Ohrid; Kosova'nın Priştine ve Prizren; Bosna Hersek'in Mostar, Blagaj, Jablanica, Konjic, Saraybosna ve Srebrenica; Karadağ'ın Porgorica, Cetinje, St Stefan, Budva ve Kotor; Arnavutluk'un Struga, Elbasan, Tiran, İşkodra ve Podgorıca şehirlerinde bulunan başlıca tarihi ve kültürel mekanları yerinde görme ve ziyaret etme fırsatı elde ediyor. 


12 Ekim’de başlayan ve 19 Ekim’de sona erecek olan program kapsamında ayrıca katılımcı gençler yaygın eğitim metotlarıyla saha ve alan çalışmaları, atölye ve grup çalışmaları gerçekleştiriyor.

Projeyle, Osmanlı Devletinin Balkanlarda bırakmış olduğu tarihi, kültürel, sanatsal, politik ve sosyal izlerin günümüz gençliği tarafından tanınmasını ve benimsenmesi, balkanlarda yaşayan akraba toplulukların yaşantılarının yerinde gözlemlenmesi, Osmanlı yönetimindeki Balkanlar ile şuan ki Balkan Devletlerinin tarihi ve siyasi gelişiminin incelenmesi, Türkiye ile Balkanlar arasında asırlar boyu süre gelen bağların canlı tutulmasının sağlamanması amaçlanıyor. 


T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV