banner43

banner42

26 Şubat 2018 Pazartesi

Hükümet Görüşmeleri Ne Durumda?

VMRO-DPMNE’nin üst düzey isimleri, yeniden Demokratik Bütünleşme Birliği ile koalisyon kuracakları konusunda oldukça iyimser davranıyor. BDİ’den ise konu hakkında yapılan açıklamalarda, şu anda yabancı ülkelerin büyükelçilerine danıştığı kaydediliyor.

17 Ocak 2017 Salı 10:46
Bu haber 2215 kez okundu
Hükümet Görüşmeleri Ne Durumda?

9 Ocak’ta hükümeti kurma görevinin alan VMRO-DPMNE lideri Nikola Gruevski’nin, bunu yapmak için 20 günlük süresi neredeyse yarınlandı.

Buna rağmen partileri hükümet koalisyonu görüşmelerini sır gibi saklı tutuyor.

VMRO-DPMNE’nin üst düzey isimleri, yeniden Demokratik Bütünleşme Birliği ile koalisyon kuracakları konusunda oldukça iyimser davranıyor. BDİ’nin Arnavutçanın resmi dil olması ve Özel Yetkili Savcılığın görev süresinin uzatılması gibi talepleri ise kesin bir dille reddediliyor. Buna rağmen bir önceki dönemin Meclis Başkanı Trayko Velyanovski, 23 Ocak’tan sonra yeni hükümetin kurulmasını beklediğini söyledi.

BDİ’den ise konu hakkında yapılan açıklamalarda, şu anda yabancı ülkelerin büyükelçilerine danıştığı kaydediliyor. Partide, VMRO-DPMNE’yle koalisyon, SDSM’yle koalisyon, Geniş Hükümet koalisyonu, muhalefet kanadında yer alma ve yeni seçimler gibi beş seçenek üzerinde tartışılıyor.

Seçimlerde 51 milletvekili çıkartan VMRO-DPMNE’nin, hükümeti kurmak için BDİ’nin 10 milletvekiline ihtiyacı var. Diğer Arnavut partileri ise VMRO-DPMNE’yle koalisyona sıcak bakmıyor.

Arnavut partilerinin yayınladığı ortak platform ve BDİ’nin geçtiğimiz günlerde öne koyduğu şartlar arasında yer alan Arnavutçanın resmi dil olması ve Özel Yetkili Savcılığın görev süresinin uzatılması talepleri ise VMRO-DPMNE tarafından “gündeme bile alınmayacak” denilerek kabul görmemişti. VMRO-DPMNE ile BDİ, 2008 yılından bu yana iktidar koalisyonunda yer alıyor.

Arnavut partilerinin talepleri için Anayasa değişiklikleri yapılması gerekiyor. Bu durumda üçte ikilik çoğunluğun oyu alınması gerekirken, VMRO-DPMNE ve SDSM’den birinin desteği olmadan Arnavut partilerinin talepleri meclisten geçemeyecek.

11 Aralık seçimlerinde VMRO-DPMNE ve koalisyonu 51, SDSM ve koalisyonu 49, BDİ 10, Besa koalisyonu 5, Arnavut Birliği koalisyonu 3 ve PDŞ 2 milletvekili çıkartmıştı.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV