banner43

banner42

24 Şubat 2018 Cumartesi

Makedonya’da HPV Virüsü İçin Yeni Dokuzlu Aşı Temin Edilecek

28 Ocak-4 Şubat Dünya Rahim Ağzı Kanseri Haftası nedeniyle düzenlenen toplantıda geçtiğimiz hafta içerisinde ülke genelinde rahim ağzı kanserine yakalanan 300 yeni vakanın tespit edildiği açıklandı.

31 Ocak 2018 Çarşamba 16:01
Bu haber 305 kez okundu
Makedonya’da HPV Virüsü İçin Yeni Dokuzlu Aşı Temin Edilecek
  


28 Ocak-4 Şubat Dünya Rahim Ağzı Kanseri Haftası nedeniyle düzenlenen toplantıda geçtiğimiz hafta içerisinde ülke genelinde rahim ağzı kanserine yakalanan 300 yeni vakanın tespit edildiği açıklandı. Bu hastalığın, aşı ile önlenebilecek bir hastalığın olduğuna dikkat çekilirken, dokuzlu aşının da yapılması gerektiğine vurgu yapıldı.

Kadınlar arasında düzenli kontrol ve testlerin yapılması için farkındalığın arttırılması gerektiği ifade edilirken, Makedonya Sağlık Bakanı Venko Filipçe, her yaş grubundaki kadınlara tarama testlerinin yapılması için yeni kararların alındığını ifade edip, bu yıldan itibaren de sistemin geliştirilmesi ve PAP testi sonuçlarının hızlandırılmasını sağlayacaklarını belirtti.

Geçen yıl 46-60 yaş grubu arasındaki 27 bin kadının muayene edildiğini ifade eden Bakan Filipçe, HPV ve CİN1 virüslerindeki sonuçlarda %87 negatif, %13 pozitif vakanın çıktığını belirtti. Ayrıca yılda 2-3 hastaya yapılan muayenede erken teşhis ve gerektiğinde tedavi uyguladıklarını ifade etti.

Her kadının kendi jinekologlarında düzenli muayene yapmaları gerektiğinin altını çizen Bakan Filipçe, erken teşhisle önlenebilecek bir hastalığın olduğunu ve düzenli ilaç tedavisiyle hastalığı yenmenin mümkün olduğunu vurguladı.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Kliniği’nden ve Makedonya HPV Derneği Başkanı Goran Dimitrov, Dünya Sağlık Örgütü’nden dokuzlu aşıyı temin ettiklerini ve bu aşının 9 çeşit HPV virüsünde etkili olduğunu söyledi.

Geçen Yıl 15 Bin 47 Kadın Rahim Ağzı Kanseri Testi Yaptırdı

Geçen yıl ülke genelinde 40-60 yaş grubu arasındaki tarama testi yapmaları için 40 bin 505 kadına mektup gönderildiği açıklandı. Muayene için davet edilen kadınlardan 15 bin 47’si muayeneye başvurmazken, en çok ilginin Üsküp’te, en az ise Gostivar ve Köprülü’de olduğu belirtildi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün 2009 yılında yaptığı araştırmalar sonucunda ise Avrupa’da her yıl 510 bin vakaya rahim ağzı kanseri teşhisi konulduğu ve 288 bin vakanın ölümle sonuçlandığını kaydetti.   

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV