banner43

banner42

16 Aralık 2017 Cumartesi

Üsküp’te Azınlıkların Haklarını Kalkındırmaya Yönelik Konferans

Azınlık Haklarını Kalkındırma Ajansı ile AGİT organizasyonunda dün Üsküp’te nüfus oranı yüzde 20’nin altında olan toplulukların haklarını kalkındırma konusunda bir konferans düzenlendi.

07 Aralık 2017 Perşembe 10:23
Bu haber 281 kez okundu
Üsküp’te Azınlıkların Haklarını Kalkındırmaya Yönelik KonferansAzınlık Haklarını Kalkındırma Ajansı ile AGİT organizasyonunda dün Üsküp’te nüfus oranı yüzde 20’nin altında olan toplulukların haklarını kalkındırma konusunda bir konferans düzenlendi.

Konferansa Eğitim ve Bilim Bakanı Renata Deskoska ile Kültür Bakanı Robert Alagozovski de yer aldı. Azınlık topluluklara mensup devlet kurumları temsilcilerinin de yer aldığı konferansa Devlet kurumlarında Türkleri temsil eden Toplumların Kültürlerini Geliştirme ve Tanıtma İdaresi Müdürü Menfi İlyaz, Azınlık Haklarını kalkındırma Ajansı Müdürü ilhan Rahman ve Devlet Sınav Merkezi Müdür Yardımcısı Elvin Hasan da yer aldı.

Eğitim ve Bilim bakanı Renata Deskoska, yaptığı konuşmada hükümetin azınlıkların ana dilde eğitim hakkı doğrultusunda yürüttüğü politikaları açıkladı.

Deskoska: “Dil Bir Toplumun Simgesidir”

Bakan Deskoska konuşmasında ayrıca, “Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti, herkes için bir toplum anlayışını destekliyor. Bu destek Makedonya’da yaşayan tüm toplulukların dil haklarının sağlanmasını da garanti ediyor. Çünkü dil bir toplumun simgesidir. Buna itiraz etmek aynı zamanda ayrımcılığa da yol acaçar” ifadelerini kullandı.

Bakan Deskoska konuşmasının devamında hoşgörü ve ortak yaşam temelleri üzerinde dil kullanım haklarını inşa edeceklerini belirtti.

Kültür Bakanı Robert Alagozovski yaptığı konuşmada “Ülkede yaşayan toplulukların kültürleri birer zenginliktir ve bu kültürler saygı ve dikkati hakediyor” ifadelerini kullandı.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV