banner43

banner42

23 Şubat 2018 Cuma

DSK, Oy Kullanma Kılavuzunu Yayınladı

Devlet Seçim Komisyonu, 9 maddeden oluşan oy kullanma kılavuzunu resmi sitesinde duyurdu.

09 Ekim 2017 Pazartesi 11:53
Bu haber 726 kez okundu
DSK, Oy Kullanma Kılavuzunu YayınladıDevlet Seçim Komisyonu, 9 maddeden oluşan oy kullanma kılavuzunu resmi sitesinde yayınladı.

Türkçe dahil 7 dilde yayınlanan oy kullanma kılavuzunu olduğu gibi yayınlıyoruz:

“Oy kullanımı, Makedonya Cumhuriyeti’ndeki oy kullanma yerlerinde şahsen gerçekleşiyor. Seçim Kurulu, oy kullanma yöntemini seçmene açıklıyor ve kendisine oy kullanmasını sağlıyor.

1. 15 Ekim2017 tarihinde gerçekleşecek olan yerel seçimlerde seçmen seçim yerine sadece bir defa kendi oyunu kullanmak üzere gidebilir.

2. Yerel seçimler için seçmene iki oy pusulası veriliyor (Meclis Üyeleri seçimi ve Belediye Başkanı seçimi için). Üsküp Büyükşehir Belediyesi ve Üsküp içindeki belediyelerdeki seçim için seçmene dört adet oy pusulası veriliyor (belediye meclis üyelerinin seçimi, belediye başkanı seçimi, Üsküp Büyükşehir Belediyesi meclis üyelerinin seçimi ve Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı seçimi için).

3. Yerel seçimlerde yapılan oy kullanımı için, seçmen yerel seçimlere ilişkin olan seçim listesindeki beyanda imza atıyor.

4. Oy pusulası sayı numarasına göre çıkarılıp mühürlendikten sonra seçmene veriliyor.

5. Oy kullanımı gizli olmak üzere, paravanlar arkasında gerçekleşiyor.

6. Seçmen, belediye ve Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı seçimini adayın adı ve soyadı önünde duran sıra numarasını çevreleyerek, belediye ve Üsküp Büyükşehir Belediye meclis üyeleri seçimini ise liste sahibinin önündeki sıra numarasını çevreleyerek gerçekleştiriyor.

7. Seçmen, katladığı oy pusulasını ilgili seçim için işaretlenen kutuya atıyor.

8. Başka kişiler adına oy kullanmak yasaktır ancak, Seçim Kanunu’nun 112.maddesi uyarınca belirlenen şu durumlar istisnaidir: - Fiziki yetersizliği olan veya okur yazar olmayan ve bundan dolayı oy kullanamayan seçmen bu kanunla belirlenen şekilde oy kullanabilecek olup, yanına oy kullanması için yardımcı olacak birini alabilir.Eğer seçmen oy kullanmasında yardımcı olacak birini getirmemişse, o  zaman Seçim Kurulu seçmenler arasında bir diğer kişi belirleyecektir. Başka bir kişiye oy kullanması sırasında yardımcı olacak kişi Seçim Kurulu üyesi, liste sahibi temsilcisi veya gözlemci olamaz. Bu kişi, seçmenin kararına etki edemez, oy kullanma sırasında ise fiziki yetersizliği olan veya okur yazar olmayan en fazla iki kişiye yardımcı olabilir. Bu tür oy kullanma yöntemi tutanak no.16’da belirtilmektedir.

9. Oy kullanma gizliliğini güvence altına almak için seçim günü seçim yerlerinde liste sahiplerinin yetkili temsilcileri, yetkili gözlemciler, seçim mercileri üyeleri ve seçmenler cep telefonu, fotoğraf makineleri ve seçim malzemesini ve oy kullanmaları sırasında seçmenleri kaydetmeye yarayan diğer cihazları kullanamazlar.”

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV