banner43

banner42

16 Aralık 2017 Cumartesi

“Zümrüd-ü Anka” Müzikali Üsküp Seyircisinden Tam Not Aldı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla bu akşam Üsküp’te “Zümrüd-ü Anka” müzikali gösterisi yapıldı. Ordu Evinde yapılan gösteri, salonu tıklım tıklım dolduran seyirciden büyük alkış aldı.

20 Kasım 2017 Pazartesi 23:04
Bu haber 1489 kez okundu
“Zümrüd-ü Anka” Müzikali Üsküp Seyircisinden Tam Not Aldı

 

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Yunus Emre Enstitüsünün katkılarıyla bu akşam Üsküp’te “Zümrüd-ü Anka” müzikali gösterisi yapıldı.

Ordu Evinde yapılan gösteri, salonu tıklım tıklım dolduran seyirciden büyük alkış aldı.

Gösteri öncesi açılış konuşması yapan T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, Türkiye’nin kültür ve medeniyet birikimi ve demokrasi ile insan haklarından ödün vermeden 2023 hedefine doğru ilerlediğini söyledi.

Büyükelçi Kara, “Türkiye ve Türk kültürü, geçmişten bugüne uzanan tarihi süreçte Makedonya’da vücut bulan kültür ve medeniyet unsurlarını da bünyesinde barındırmaktadır. Dolayısıyla iki ülke arasında ortak değerler ve ortak bir kültür bulunmaktadır” dedi.

Müziğin evrenselliğine dikkat çeken Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker, “Bu müzikal, Türkistan coğrafyasından Balkanların en ücra yerlerine kadar asırlara direnebilmiş, bugüne intikal etmiş kültür ve sanat değerlerimizi yansıtan aksettiren bir sentez” dedi.

“Zümrüd-ü Anka” Müzikali Aranjörü ve Orkestra Şefi Musa Göçmen, müzikalin Balkan turnesine çıktığını söyledi. Göçmen, “Çok heyecanlı bir proje ve gittiğimiz her yerde de büyük bir ilgiyle karşılanıyor. İnanıyoruz ki bu balkan turnesinin sonucunda da çok değişik kalplere dokunacağız ve Anadoludan yayılan sevgi kültürünü de hep beraber Balkanlarda kucaklamış olacağız” diye konuştu.

Gösteride, THP Genel Başkanı ve milletvekili Enes İbrahim, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden, Uluslsararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, Halkbank A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Bilal Sucubaşı, Kültür Bakanlığı Danışmanı Behicuddin Şehabi, Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Dr. Şemsettin Şeker ve çok sayıda davetli yer aldı.

Bir medeniyet destanı olan “Zümrüd-ü Anka”, TRT Genel Müdürlüğü Müzik Dairesi Başkanlığına bağlı koro, orkestra ve dansçılardan oluşan 45 kişilik ekibiyle yeni multimedya destekli bir gösteriden oluşuyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleşen gösteriye, TRT, T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. ve Medya A.Ş ile Yunus Emre Enstitüsü destek verdi.

Balkan turnesine dün Yunanistan’da başlayan müzikal, Makedonya’nın ardından yarın Arnavutluk, 24 Kasım’da Bosna Hersek, 26 Kasım’da Hırvatistan’da sahne alacak.

Turne, 29 Kasım’da Sırbistan, 1 Aralık’ta Romanya ve 13 Aralık’ta Bulgaristan’daki gösterimleriyle son bulacak.

 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV