banner43

banner42

24 Ekim 2017 Salı

Üsküp’te Aşure Günü Etkinliği Yapıldı

El Hilal Yardım Kuruluşu ile Ensar Yardımlaşma ve Kültür Derneğinin organizasyonunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Çayır Belediyesinin himayesinde Üsküp’te 12. kez Aşure Günü etkinliği gerçekleştirildi.

30 Eylül 2017 Cumartesi 17:03
Bu haber 1008 kez okundu
Üsküp’te Aşure Günü Etkinliği Yapıldı

 

El Hilal Yardım Kuruluşu ile Ensar Yardımlaşma ve Kültür Derneğinin organizasyonunda, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Çayır Belediyesinin himayesinde Üsküp’te 12. kez Aşure Günü etkinliği gerçekleştirildi.

Üsküp Türk çarşısındaki Murat Paşa camiinde düzenlenen etkinliğe, Türkiye Cumhuriyeti Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara da katıldı.

Kuran-ı Kerim tilavetinin ardından söz alan Büyükelçi Kara, Muharrem ayının bütün İslam alemine bereket ve bolluk getirmesini diledi.

12 yılda geleneksel hale gelen etkinlikte 10 kazan kaynatıldığını belirten Büyükelçi Kara, “Hepimiz biliyoruz ki o 10 kazan bolluk ve bereketiyle 100 kazan haline geliyordur. Her bir kepçe daldırışımızda o bereketi hissedebiliyoruz” dedi.

Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür eden Büyükelçi Kara, bu tür etkinliklerin birlik ve beraberliği pekiştirdiğini sözlerine ekledi.

El Hilal Yardım Kuruluşu Başkanı Behicuddin Şehabi, 12 yıl önce başlattıkları bu etkinliğin gerçekleşmesine destek veren Bursa Büyükşehir Belediyesine şükranlarını sundu. Şehabi, “Allahımıza şükürler olsun bu merasim hiç kesintisiz 12 yıldır devam ediyor. Özellikle yaşadığımız bu toprakların çok kültürlü ve çok dinli olması, bu topraklarda Osmanlı medeniyetinin yüzyıllar boyunca hakimiyeti, bunun getirdiği yüce İslam dini ve bütün vecibeleri ile bu dini çerçevesinde şanlı tarihimizdeki değerleri korumak bizim için görevdir” diye konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler Sorumlusu Ramazan Karaman, Belediye Başkanı Recep Altepe’nin katkılarıyla bu tür çalışmaların Balkan ülkelerinde devam edeceğini söyledi.

Karaman, “Buradaki kardeşlerimizle beraber olmanın, birlikte çalışmanın huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

Ensar Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Süleyman Baki, Muharrem ayının 10. gününün İslam tarihinde büyük bir öneme sahip olduğunu vurguladı. Baki, “Üsküp’ün tarihi Türk çarşısının merkezinde yıllardır kutlamaya gelmekteyiz. Amaç burada birliği, kardeşliği, sevgiyi, barışı yaşatmaktır. İnşallah buna vesile olmuşuzdur” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından Aşure duası okundu ve Yeni Yol başta olmak üzere folklor ekipleri sahne aldı.

Büyükelçi Kara ve protokol, ardından aşure dağıtımına geçti.

Aşure Günü etkinliği vesilesiyle Üsküp’ün 10 farklı yerine 10 kazanla yaklaşık 4 bin kişiye aşure dağıtımı gerçekleştirilecek.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV