banner43

banner42

25 Şubat 2018 Pazar

‘Siyasi Uzlaşı Sağlanmadan Ali Paşa Camiine Minare İnşa Edilmemeli’

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Kültür Bakanı Robert Alagyzovski, Ohri’deki Osmanlı mirası Ali Paşa Camii’nin onarım çalışmaları ve minare inşaatı konusunda da bilgi verdi.

05 Şubat 2018 Pazartesi 13:50
Bu haber 1015 kez okundu
‘Siyasi Uzlaşı Sağlanmadan Ali Paşa Camiine Minare İnşa Edilmemeli’Kültür Bakanı Robert Alagyozovski bugün Makedon Dilinin Kullanımı yasası ile ilgili detayları verdiği basın toplantısı düzenledi.

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Alagyzovski, Ohri’deki Osmanlı mirası Ali Paşa Camii’nin onarım çalışmaları ve minare inşaatı konusunda da bilgi verdi.

Alagyozovski Ali Paşa Camii konusunda yaptığı açıklamada, Ben Kültür Bakanlığı bünyesinde bir çalışma grubu oluşturdum. Beş üyenin yer aldığı bu komisyon sahaya indi ve Kültür Bakanlığı ile Kültürel Mirası Koruma İdaresi yetkileri çerçevesinde Ali Paşa Camii’nde yapılan çalışmalarının durdurulması için herhangi bir gerekçe olmadığını tespit etti. Bu çalışmalarda yasalara aykırı herhangi bir durumun olup olmadığını tespit etmeleri için mahkeme ve savcılığa çağrıda bulunuyorum” dedi.

Minare inşaatına da değinen Alagyozovski, “Biz çalışma grubu olarak Ali Paşa Camii’nin onarım çalışmalarının dünya standartlarında olup olmadığını belirleme açısından UNESCO’dan da bir fikir alma kararı aldık. Bizim amacımız UNESCO’dan fikir almadan ve siyasi uzlaşı sağlamadan bu minarenin inşa edilmemesi. Bildiğim akdarıyla şu anda devam eden inşaat çalışmaları minareyle ilgili değil” ifadelerini kullandı.

Vakan Alagyozovski ayrıca, “Farklı dini ve etnik gruplarının bir arada yaşaması için kültürel mirasın şartların oluşturması açısından büyük önem taşıyor. Bu nedenle halkın arasında gerginlik yaratacak herhangi bir hareket bizim tarafımızdan kabul görmeyecektir” şeklinde açıklama yaptı.

Kamuoyunda tepkiyle karşılandığı için etnik gerginlik yaratmaması gerekçesiyle Kültür Bakanı Robert Alagyozovski Aralık ayında Ohri merkezindeki Ali Paşa Camii’nin onarım çalışmaları ve minare inşaatının durdurulacağına yönelik açıklama yapmıştı.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV