banner43

banner42

24 Şubat 2018 Cumartesi

Şeker: ‘Veysi Üsküp’te Özdeşleşmiş bir Şair, Yazar ve Devlet Adamıdır’

Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nün Kütüphane Sohbetleri adı altında gerçekleştirdiği faaliyetlerinin bu yılki ilk programını Gostivar’da Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nde düzenledi.

08 Şubat 2018 Perşembe 19:40
Bu haber 3529 kez okundu
Şeker: ‘Veysi Üsküp’te Özdeşleşmiş bir Şair, Yazar ve Devlet Adamıdır’Üsküp Yunus Emre Enstitüsü’nün Kütüphane Sohbetleri adı altında gerçekleştirdiği faaliyetlerinin bu yılki ilk programını Gostivar’da Uluslararası Vizyon Üniversitesi’nde düzenledi.

Kütüphane Sohbetleri etkinliğinde Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Fadıl Hoca, şair, yazar ve devlet adamı Veysi Üskübi’nin hayatını katılımcılara anlattı. Katılımcılar arasında üniversite hocaları, öğrenciler ve Gostivarlılar yer aldı.

Fadıl Hoca konuşmasında bu konferansın üniversitede düzenlenen ilk edebi konulu konferans olduğunu ve üniversite açısından tarihi bir gün olduğunu ifade etti.

Hoca konuşmasında, “Osmanlı Coğrafyasının bir parçası olarak bugünkü Makedonya sınırları içerisinde başta Üsküp olmak üzere Manastır, Kalkandelen, İştip, Ohri, Kratova ve diğer şehirlerde olmak üzere toplam 51 şair teskereleri tespit edilmiştir. Veysi de böyle uygun bir ortamda yetiştiği için Divan şiirini incelik ve sanatına vakıf olarak nesil yanı sıra edebiyatımıza başarılı şiirler de bahşetmeye muvaffak olmuştur” ifadelerini kullandı.

Üsküp Yunus Emre Müdürü Şemsettin Şeker yaptığı açıklamada “Kütüphane sohbetlerinin 2018 yılı ilk programını Gostivar’da Uluslar arası Vizyon Üniversitesinde icra ettik. Bunun bizim için çok özel bir anlamı var. Çünkü Vizyon Üniversitesi Balkanlarda ve Avrupa’da Türkçe eğitim veren tek üniversite. Yazar, Şair ve Devlet Adamı Veysi’yi anlattık. Onun hayatı, eserleri ve sanatını merkeze alarak programımızı icra ettik. Veysi, Manisa’da doğmuş daha sonra Üsküp’te kendini idrak etmiş ve Üsküp’te özdeşleşmiş bir Şair bir Yazar ve bir Devlet Adamıdır” dedi.

Programın sonunda ise Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Şemsettin Şeker, Uluslararası Vizyon Üniversitesi Rektörü Fadıl Hoca’ya teşekkür belgesi takdim etti.

Hadis Mustafa

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV