banner43

banner42

23 Şubat 2018 Cuma

Osmanlı’dan Kalma Tarihi Saat Kulesinin Tepesine Haç Dikmek İstiyorlar

Restorasyonu Türkiye tarafından yapılmakta olan Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’nın merkezinde bulunan ve ülkenin önemli sembolleri arasında yer alan saat kulesinin tepesine haç dikilmek isteniyor.

19 Eylül 2017 Salı 11:15
Bu haber 1199 kez okundu
Osmanlı’dan Kalma Tarihi Saat Kulesinin Tepesine Haç Dikmek İstiyorlarRestorasyonu Türkiye tarafından yapılmakta olan Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’nın merkezinde bulunan ve ülkenin önemli sembolleri arasında yer alan saat kulesinin tepesine haç dikilmek isteniyor.

Hacı Mehmed Paşa Osmanagiç tarafından 17. yüzyılın sonlarında yaptırılan saat kulesi, Karadağ’ın başkenti Podgoritsa’daki nadir Osmanlı eserlerinden biri olarak bugün de dimdik ayakta duruyor.

Kentin simgesi olarak gösterilen ve tarih boyunca olduğu gibi bugün de insanların buluşma yeri olan 16 metre yüksekliğindeki saat kulesi, 20. yüzyılın ortalarına kadar Podgoritsa’daki en yüksek yapı olarak dikkat çekti. Tamamen taştan yapılan dörtkenarı, üst kısmında dört penceresi ve saat bulunan kule, İkinci Dünya Savaşında da yoğun bombardımana maruz kalan kentte ayakta kalmayı başaran nadir tarihi eserlerden biri olma özelliğini taşıyor.

Hacı Mehmet Paşa Osmanagiç tarafından inşa edilen tarihi saat kulesinin tepesine Osmanlının bölgeden çekilmesi ile beraber emri vakiye getirilerek haç dikilmişti. Bu yıl TİKA tarafından restoresine başlanan saat kulesinin tepesinden aslına uygun olarak sonradan eklenen sembollerin kaldırılacağı kararlaştırılmıştı. Ve bu karşılıklı onaydan sonra restorasyon nihayetinden aslına uygun bir şekilde tepedeki haç kaldırılmış yerine paratoner takılmıştı. Ancak Karadağ anıtlar kurulu tarafından basına yapılan açıklamada restorasyonun tamamlanmasını müteakip tekrar haç yerleştireceklerini beyan etmektedirler. Konu ile ilgi başta İslam Birliğinin ve birçok kurum ve kuruluşun tepkisi oluşmuş durumdadır.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç, Podgorica Belediye Başkanı Slavoljub Stijepoviç ile yaptığı toplantıda  saat kulesi ilgili nihai kararın kültürel varlıkların korunması konusunda uzman olan bilim heyeti tarafından verilmesi gerektiğini söyledi. Kral Duşan Haç´ı olarak bilinen bir işaretin bir vakıf eserinin tepesine konmasının kabul edilir bir şey olmadığını, Sırp Ortodoks Kilisesinin ortamı gerdiğini ve yanıltıcı beyanlar verdiğini Saat kulesi ile ilgi alınacak nihai kararın bilirkişi marifetiyle bilimsel heyet tarafından karar verilmesini teklif etti./E.Tabak-Kosovaport/

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV