banner43

banner42

20 Şubat 2018 Salı

“Makedonya’da Çocuklara Yönelik Kukla Sanat Evi Açmak İstiyorum”

Makedonya’da diğer okullarda da gönüllü olarak çocuklara bebek ve kukla yapımını öğretmek isterim.

05 Şubat 2018 Pazartesi 10:34
Bu haber 802 kez okundu
“Makedonya’da Çocuklara Yönelik Kukla Sanat Evi Açmak İstiyorum”


El sanatları alanında kendisini geliştirerek katı atıklardan bez bebek yapan Türkiyeli emekli öğretmen Zeynep Karaaslan, binden fazla bez bebek ve kukla yaptı. Bez bebek yapımı için şişe, tel, pamuk ve kaçık çorapları kullanan Karaaslan, yaptığı bez bebeklerle hem Türk folklorunu hem de dünya folklorunu tanıtıyor.

Yaklaşık bir buçuk ay önce Makedonya’ya da gelen Zeynep Karaaslan, Merkez Jupa’da bez bebek yapımı ile ilgili öğrencilere kurs verdi. 1955 Yalova doğumlu olan emekli öğretmen Zeynep Karaaslan, yirmi yıla yakın bez bebek ve kukla yapıyor. Kendisiyle yapmış olduğumuz konuşmamızda, bez bebek yapımı ve Merkez Jupa’da verdiği kurslardan bahsetti.

“Kukla yapımı için katı atıkları değerlendirdim”
“Biz çocukken bez bebekler ile büyüdük. Emekli olunca şişeleri giydirip, yazlıkta komşularıma sergi açmıştım. Yalova’da da şişe bebekler sergisi açtım, çok beğenildi. Hemen arkasından Denizli’de Büyükşehir Belediyesi ile birlikte bir folklorik bez bebek müzesi açtım. Bez bebek müzesinde bebekler ile Denizli yaşantısını anlattım. Çok fazla çeşitte bebekler, kuklalar var. Ayrıca müzede kukla odamızda okullara kukla oyunları da sergileniyor. Ben katı atıkları da değerlendirdim” dedi.

“Merkez Jupa’da lise öğrencilerine bez bebek kursu verdim”
Makedonya’ya bir arkadaşının tavsiyesi ile Merkez Jupa belediyesine başvuru yaptığını ifade eden Zeynep Karaaslan, “Başvurudan sonra beni Merkez Jupa’ya davet ettiler. Kocacık’taki müzede o çevre kültürünü anlatan bez bebekler yapıp oraya ücretsiz bağışlamak istedim. Jupa’da altı gün kaldım. Oradaki lise öğrencilerine bez bebek kursu da verdim. Bu bez bebekler dünyada çok eskiden beri yapılan bez bebek örnekleriydi, çocuklar severek yaptılar. Makedonya’da diğer okullarda da gönüllü olarak çocuklara bebek ve kukla yapımını öğretmek isterim. Yakında Almanya’da bayanlara kurs vermek için davet edildim” sözlerine yer verdi.

Makedonya’ya ilk defa geldiğini söyleyen Zeynep Karaaslan, “Makedonya’yı çok beğendim. İnsanları çok iyi, güler yüzlü ve ilgililer. Ohri’yi de gezme fırsatı buldum, çok güzel bir şehir” diyerek Makedonya’da çocuklara bir kukla sanat evi açmayı istediğini belirtti.       

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV