banner43

banner42

24 Şubat 2018 Cumartesi

Makedonya FİAF Kongresine Ev Sahipliği Yapacak

Makedonya Cumhuriyeti, 4-10 Mayıs tarihleri arasında Uluslararası Film Arşivleri Federasyonu'nun (FİAF) 70. Uluslararası dünya film arşivleri federasyonunun kongresine ev sahipliği yapacak.

29 Ocak 2014 Çarşamba 19:59
Bu haber 669 kez okundu
 Makedonya FİAF Kongresine Ev Sahipliği Yapacak

Uluslararası Film Arşivleri Federasyonu (FİAF) Başkanı Eric Le Roy, bugün Makedonya Kültür Bakanı Elizabeta Kançeska - Milevska'yla bakanlık binasında bir araya geldi. Mayıs ayında Makedonya'nın ev sahipliği yapacağı 70. Uluslararası dünya film arşivleri federasyonunun kongresi hakkında hazırlıkların ne durumda olduğu konuşulurken, toplantının ardından basın toplantısıyla kamuoyuna bilgi verildi.

Toplantının son derece olumlu geçtiğinin söyleyen Milevska, ev sahipliği yapacakları faaliyetin ülke adına büyük bir önem taşıdığını, kendilerine güvenenlere teşekkür etti.

 70. Uluslararası dünya film arşivleri federasyonunun kongresinin 4-10 Mayıs tarihleri arasında Makedonya Bilim ve Sanatlar Akademisinde gerçekleştirileceğini belirten Milevska, hükümetin ses ve görüntü mirasına verdiği öneme değindi ve birçok düzenlemeyle yerli yapımları teşvik ettiklerini kaydetti.

Milevska, Le Roy'a ülkedeki sinemacılık faaliyetleri hakkında bilgi verildiğini söyledi.

Bu faaliyetin 77 ülkeden 150 film arşivi birliğini bir araya getireceğinin vurgulayan Milevska, katılımcılara zengin bir içerik sunacaklarını ifade etti.

Uluslararası Film Arşivleri Federasyonu (FİAF) Başkanı Eric Le Roy, kurumun tarihinde ilk kez Makedonya'da böyle bir faaliyet gerçekleştireceklerini ve üyelerinin bu sayede Makedonya'nın kültürel mirasını yakından görebileceğini söyledi.

Dün akşam Makedonya sinematiğini ziyaret etmek fırsatı bulduğunu ve modernleşme sürecinin çok iyi şekilde devam ettiğini belirten Le Roy,  film mirasının büyük bir öneme sahip olduğunu Makedonya hükümetinin de bu alana verdiği önemden dolayı teşekkürlerini sundu.

Le Roy, son olarak dünyanın farklı bölgelerinden 200 delegenin kongrede yer alacağını da sözlerine eklerken, bu vesileyle Makedonya sinemateğini görme fırsatı bulacaklarını vurguladı.

Makedonya Sinemateği Başkanı Mimi Gyorgoska İlievska, Makedonya'nın sinema mirasının korunması ve tanıtılması adına bu kongrenin büyük bir fırsat olduğunu söylerken, kongre kapsamındaki sempozyumun Birinci Dünya Savaşının 100. yılını vesilesiyle, savaşı anlatan filmlerin gösterime gireceğini kamuoyuyla paylaştı. 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV