banner43

banner42

25 Şubat 2018 Pazar

Genç Yönetmen Batuhan İbrahim ‘Öteki’ Adlı Korku Filmi Çekti

Genç yönetmen Batuhan İbrahim, çektiği ‘Öteki’ adlı korku filmiyle uluslararası film festivallerine katılmaya hazırlanıyor. Filmin başrolünü genç oyuncu Metin İbrahim üstlenirken, Üsküp Türk Tiyatrosunun tecrübeli isimlerinden Tamer İbrahim de filmde rol alıyor. Batuhan İbrahim yaptığı açıklamada bu filmin klasik bir korku filmi olmadığının da altını çiziyor.

13 Şubat 2018 Salı 14:53
Bu haber 892 kez okundu
Genç Yönetmen Batuhan İbrahim ‘Öteki’ Adlı Korku Filmi ÇektiYönetmenliğini Dram Sanatları Fakültesi öğrencisi Batuhan İbrahim’in yaptığı “The Other” (Öteki) filminin çekimleri tamamlandı. Kastı büyük bir bölümünün Türk sanatçılardan oluşan filmin önümüzdeki günlerde uluslararası film festivallerinde vizyona girmesi bekleniyor.

Filmin başrolünde yine Dram Sanatları Fakültesi öğrencisi Metin İbrahim yer alıyor. Türk Tiyatrosunun başarıl oyuncularından Tamer İbrahim de filmde rol alıyor. Oyuncular arasında Grigor Yovanovski ve Milan Tocinovski de var.

Filmin yönetmeni Batuhan İbrahim çekimlere nasıl başladıkları doğrultusunda yaptığı açıklamada, “Eğitim aldığımız Dram Sanatları Fakültesinde bize ödev verildi. Biz de ekibimizle film yapmaya karar verdik. Kuzenim Timur Nihat Vreskala’nın hazırladığı bir kitaptan hikaye alarak senaryoya uyarladım. Bir ay yazdık. Bir ay da ön prodüksiyonumuz sürdü” ifadelerini kullandı.

İstediği Şeyleri Yazmasına İzin Verilmeyen Bir Gazetecinin Hikayesi

Filmin içeriğinden de söz eden Batuhan, “Filmde üstleri tarafından istediği şeyleri yazmaya izin verilmeyen bir gazetecinin hikâyesini anlatıyoruz. Kimsesiz çocuklar için bir araştırma yapmak istiyor. Fakat müdürü izin vermiyor, basit görevler veriyor kendisine. Bu durum da kendisini bir hataya sürüklüyor. Film boyunca da başrolümüz bu hatasıyla yüzleşiyor” dedi.

Başrol oyuncusu Metin İbrahim’le çalışmasının nedenini de açıklayan Batuhan İbrahim, “Filmin başrol oyuncusu Metin İbrahim ile çok yakın bir arkadaşlığımız var. Başrol seçerken role uygun olması da önemli fakat bu kişiyle anlaşabilmek de önemli. Çünkü sette uzun bir süre beraber çalışıyorsunuz ve mecburen arada iyi enerji olması gerekiyor, kavga, sinir, stres gibi unsurları atlatmak için. Bu teklifi Metin’e sunduğumda kendisi hemen kabul etti ve önce senaryo çalışmalarımıza ve rol hazırlıklarına başladık” şeklinde konuştu.
Batuhan İbrahim, filmin çekimlerinin 10 günde tamamlandığını ve yaklaşık bir iki ay içinde de kurgulandığını söyledi. Film, küçük eksikliklerin tamamlanmasıyla tamamıyla vizyona hazır olacak.

‘Günde 15’er Saat Çalıştık’

Filmin başrol oyuncusu Metin İbrahim, filmdeki rolü zevkle kabul ettiğini ve yoğun bir tempo ile çalıştıklarını ifade ederek, “Henüz filmden haberim yokken Batuhan bana filmin senaryosunu gösterdi. Kendisine çok beğendiğimi söyledim. Sonra da filmde beni düşündüğünü söyleyince büyük zevkle kabule ettim. Filmi 10 günde çektik fakat günde 15’er saat çalıştığımız için bir yoğunluk söz konusuydu. Ariyetten o aralar benim de sınavlarım vardı, günde iki üç saat uyuyabiliyordum” şeklinde açıklamalarda bulundu.
Filmin profesyonelce hazırlandığını söyleyen Metin, “Çok güzel bir iş çıkardık. Çünkü hem yönetmen hem de oyuncu öğrenci. Halen profesyonel olmamamıza rağmen profesyonelce bir iç yaptık. Makyajından kostümüne kadar profesyonel film çekimlerinde kullanılan birçok şey de kullanıldı çekimlerimizde” dedi.

‘Yorucu Olsa da Bu Karakteri Canlandırmak Çok Eğlenceliydi’

Karakteri çok beğendiğini söyleyen Metin, “Filmde oynadığım karakteri çok beğendim. İş azmi ve iş tutkusu vardı. Fakat onun iş tutkusunu daha yükseltmesini engelleyen biri vardı. Günümüzde de birçok insanın karşılaştığı sorun bir şey yapmak istiyor fakat önüne engeller çıkıyor. Filmde hikâye, bitmemesi gereken bir şekilde bitiyor. Yorucu olsa da bu karakteri canlandırmak hayli eğlenceliydi” sözlerini kaydetti.

Canlandırdığı karakteri nasıl çalıştığını da anlatan Metin, “Karakter analizi uzun sürdü. Batuhan da çok yardımcı oldu. İkinci sınıf olmasına göre yönetmenliği çok iyi yapıyor. Ünlü oyunculardan örnekler vererek bu konuda beni yönlendirdi. Ben büyük bir Haluk Bilginer fanıyım. Onun karakterlerini inceledim. Bir süre sonra karakterle eşleşince, karakterden çıkmak zor oluyor. Eve gidince de osun. Normal hayatımda konuşkan biriyim fakat çekimler sırasında yakınlarım beni tanıyamaz oldu” sözlerini kullandı.

‘Bu Film Klasik Bir Korku Filmi Değil’

Bunun bir klasik korku filmi olmadığını söyleyen Yönetmen Batuhan, “Rolündeki en zor nokta delilikti fakat Metin bunu başardı. Başrol karakteri, çok kötü bir şey yaptığı için kendisiyle yüzleşerek deliliğin sınırına geliyor. Orada biraz zorlandık fakat çalıştık. Yerli ve yabancı filmlerdeki deli karakterleri analiz ederek çalıştık. Bu filmde izleyici korkutmak amacı yok. Buradaki amacımız izleyiciye karakterin içindeki korkuyu göstermek. Bu bir korku filmi fakat bir klasik korku filmlerinden değil. Psikolojik açıdan göstermeye çalıştık” şeklinde konuştu.

‘Filmi Tamamen Kendi Maddi İmkanlarımızla Çektik’

Yapımcılar dışında dışardan herhangi bir destek alamdan filmi kendi imkanlarıyla çektiklerini açıklayan Batuhan, “Üniversite ikinci sınıf öğrencilerinin 4K çözünürlükte, uzun ve çok konumlu profesyonelce bir film çekilmesi daha önce karşılaşılmamış bir durum. Ayrıca filmi dışardan hiçbir katkı sağlanmadan tamamen kendi imkanlarımızla yaptık” dedi.

Yönetmen Batuhan İbrahim ve Oyuncu Metin İbrahim, Türklerin yaptığı film olsun, tiyatro olsun tüm yapımları izleyip desteklemelerini bekledikleri mesajını verdi.

Edin Yakupoviç ve Dejan Krajcevski’nin ortak yapımcılığında çekilen filmin kastında görüntü yönetmeni Stefan Georgievski, Kurgu Dragan Spasov ve Süpervizör Ana Jakimoska yer alıyor.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV