banner43

banner42

26 Şubat 2018 Pazartesi

Gedizli: “Refik Halit Arı Türkçesiyle Türk Edebiyatına Birçok Eser Kazandırmıştır”

Yunus Emre Enstitüsü Türkoloji Projesi kapsamında Kalkandelen Devlet Üniversitesi Şarkiyat Bölümü’nde görevli öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gedizli’nin sunumuyla dün Türk yazar Refik Halit Karay’ın hayatı ve eserleri ele alınarak bu haftaki Kütüphane Sohbetleri gerçekleşti.

06 Mayıs 2017 Cumartesi 19:30
Bu haber 1298 kez okundu
Gedizli: “Refik Halit Arı Türkçesiyle Türk Edebiyatına Birçok Eser Kazandırmıştır”Yunus Emre Enstitüsü Türkoloji Projesi kapsamında Kalkandelen Devlet Üniversitesi Şarkiyat Bölümü’nde görevli öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gedizli’nin sunumuyla dün Türk yazar Refik Halit Karay’ın hayatı ve eserleri ele alınarak bu haftaki Kütüphane Sohbetleri gerçekleşti.

Üniversite hocaları, öğrenciler ve diğer misafirlerin iştirak ettiği Kütüphane Sohbetleri Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gedizli’nin anlatımıyla farklı bir boyut kazandı.

Türk yazar Refik Halit Karay’ın hayatı hakkında detaylı bilgi sunan Gedizli, Refik Halit’in 1888 İstanbul doğumlu olduğunu, yazarlığının yanında gazetecilik ve dergicilikle de uğraştığını belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gedizli, yazar Refik Halit Karay’ın eserlerinde, sade, akıcı ve arı bir dili ile döneminin yani 20’nci yüzyıl romancıları arasında seçkin bir yere sahip olduğunu belirtirken, Türkçeyi ustalıkla kullanarak Türk edebiyatına birçok önemli eser kazandırdığını da ifade etti.      

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV