banner43

banner42

15 Aralık 2017 Cuma

“Ertuğrul 1890” Filmi Kurşunlu Han’da Sinemaseverlerle Buluştu

Türk-Japon ortak yapımı olan “Ertuğrul 1890” filmi, bu akşam Üsküp Yunus Emre Enstitüsünün organizasyonunda gösterildi. Üsküp’teki tarihi Kurşunlu Han’da gerçekleştirilen film gösterimine T.C. Üsküp Büyükelçiliği temsilcileri ve sinemaseverler katıldı.

13 Haziran 2017 Salı 01:24
Bu haber 1338 kez okundu
“Ertuğrul 1890” Filmi Kurşunlu Han’da Sinemaseverlerle Buluştu

 

Türk-Japon ortak yapımı olan “Ertuğrul 1890” filmi, bu akşam Üsküp Yunus Emre Enstitüsünün organizasyonunda gösterildi.

Üsküp’teki tarihi Kurşunlu Han’da gerçekleştirilen film gösterimine T.C. Üsküp Büyükelçiliği temsilcileri ve sinemaseverler katıldı.

Film öncesi bir konuşma yapan Üsküp Yunus Emre Enstitüsü Müdür Vekili Fuat Korkmaz, kurum olarak dünyanın 50 noktasında Türk kültürü, sanatı ve edebiyatının tanıtımına katkı sağlayan etkinlikler gerçekleştirdiklerini söyledi.

Geçen sene de Somuncu Baba filminin gösterimini Kurşunlu Han’da yaptıklarını hatırlatan Korkmaz, katılımcıları “Üsküp Yazı” festivalinde ünlü Türk müzisyen Ömer Faruk Tekbilek’in Üsküp’te vereceği konsere davet etti.

Konuşmanın ardından sinemaseverler tarihi mekanda “Ertuğrul 1890” filmini izledi.


“1890 Ertuğrul” Hakkında

Film, iki ülkenin, Japonya-Türkiye, dostluğunu pekiştiren iki tarihi olayı anlatır. 1887 yılında Japon heyetinin İstanbul’u ziyaret etmesinin ardından Osmanlı firkateyni olan Ertuğrul Japonya’ya gider.

Ertuğrul Japonya’dan geri dönmek için yola çıktığında ise kayalıklara çarpar ve 681 kişiyle sulara gömülür. Firkateynden yalnızca 69 kişi sağ kalır, yaralılar sahile ulaştığında Japon köylüler tarafından misafir edilirler. İlerleyen yıllarda Türk-Japon dostluğuna atfen kazanın yaşandığı bölgeye anıt dikilir.

1985 yılında İran-Irak savaşı esnasında ise; Saddam’ın emriyle Tahran havaalanının 24 saat içinde kapatılacağı duyurur. Bunun üzerine Japonya dışında bütün ülkeler uçaklarını göndererek kendi vatandaşlarını Tahran’dan çıkarır. Bu durumu öğrenen dönemin başbakanı Turgut Özal’ın talimatıyla, Tahran’dan tanınan sürenin bitimine yakın pilot Ali Özdemir’in yönettiği Türk uçağı Tahrandaki 215 Japon yolcuyu kurtarır.   

 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV