banner43

banner42

16 Aralık 2017 Cumartesi

Türkler…

Türkler, dinleri bir arada yaşatabilen bir millet; Müslümȃnla Hristiyanı, Müslümȃnla Musevîyi bir devlette esenlik ve erinçlik içinde yöneten bir millettir. Hazarlarla Osmanlılar bunun eñ güzel örneğidir.

06 Aralık 2017 Çarşamba 15:58
Bu haber 346 kez okundu
Türkler…Türkler
, üç kıtada yaşamaya alışmış bir millet; Asya, Avrupa ev Afrika’da yaşamış bir millettir. Belki de üç kıtada yaşayabilen tek millettir.

Türkler, birçok kavimle iç içe yaşayabilmiş bir millet; Asya’dayken Çinli ile, Moğol ile, Afgan ile, Fars ile, Arap ile, Hintli ile; Anadolu’da Ermeni ile, Rum ile, Gürcü ile; Avrupa’da Yunan ile, Sırp ile, Bulgar ile, Arnavut ile ve daha birçok kavim ile iç içe yaşamış bir millettir. Belki de birçok kavimle iç içe yaşayabilmiş tek millettir.

Türkler, dinleri bir arada yaşatabilen bir millet; Müslümȃnla Hristiyanı, Müslümȃnla Musevîyi bir devlette esenlik ve erinçlik içinde yöneten bir millettir. Hazarlarla Osmanlılar bunun eñ güzel örneğidir.

Türkler, Teñricilik’le İslȃm’ı iç içe inançlarında yaşatabilen bir millet; Türkler iki biñ yıldan fazla Teñrici, biñ yıldan fazla hem Teñrici hem Müslümȃnlığı iç içe hattȃ, harmanlayarak yaşatabilen bir millettir.

Türkler, yörüklükle yatıklığı, eskilikle yeñiliği, gelenekle moderni bir arada tutan bir millettir.  Uygurlar, yatıklığı ile yaşamış; Oğuzlar (Yörükler)’in bir bölümü göçerliği ile yaşamıştır. Ne eskiyi bırakır ne de yeñiden vazgeçer; ikisini de bir arada götürmeye çalışan bir millettir.

Türkler, Tañrı ile Allah’ı, Kur’ȃn’la bilimi, din ile töreyi, kopuzla neyi, türküyle ilȃhiyi, semahla semȃyı, horayla zeybeği, ȃşkla nefreti, destanla gerçeği birlikte var edebilen bir millettir.

Türkler, usla göñlü, Maturidî ile Yunus’u, softayla dervişi, dergȃhla medreseyi, Mustafa paşayla Hz. Mustafa (s.a.s)’yı bir dünyada yaşatabilen bir millettir.

Türkler, tarih yaptıkları kadar tarih yazmayan, düşmanları kadar kendi soydaşları ile savaşan, boy uğruna, mezhep uğruna hattȃ, din uğruna çok savaşan, devletini kaybettiği yerde kolay asimile olabilen bir millettir.

Türkler, savaşçılıkla barışçılığı, Yavuzlukla Yunusçuluğu, dik durmakla çelebiliği aynı felsefede yaşatabilen bir millettir.

Ve Türkler, başka kavimler, başka dindeki kavimler zarar görmesin diye kendi kimliklerinden (soy, dil, din), kendilerinden feragat edebilen, başkaları için özgecilik (diğergȃmlık) yapan bir millettir!

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV