banner43

banner42

24 Şubat 2018 Cumartesi

Makedonya Türkleri Hangi Dili Konuşuyor?

Bu soru çok kez moralimi bozuyor. Başka bir ülkeye gittiğimizde 500 milyonluk bir soru gibi soruyorlar. Özellikle, akrabayı veya tatil için anavatanı ziyaret ettiğimizde bu soru sıklaşır.

13 Şubat 2018 Salı 10:35
Bu haber 6056 kez okundu
Makedonya Türkleri Hangi Dili Konuşuyor?Bu soru çok kez moralimi bozuyor. Başka bir ülkeye gittiğimizde 500 milyonluk bir soru gibi soruyorlar. Özellikle, akrabayı veya tatil için anavatanı ziyaret ettiğimizde bu soru sıklaşır. Bazıları da sanki bir kötü iş yaptık gibi çok şaşkın gözüyle bakıyor yüzümüze. Bizi kendi insanımız tanımazsa Avrupa mı tanıyacak nedeniyle, çok üzülüyorum.

Böyle bir olay geçen hafta yaşandı. Fenerbahçe maçın ardından özel bir Türk televizyonu canlı yayın yapıyor, tam o anda Makedonya Türklerin gururu Elif Elmaz koridordan geçiyor. Maçla ilgili düşüncelerini almak için de spiker genç yıldızı yanına aldı. Maçın adamı olan Elif, sunucunun sorularına güzel Türkçemizle cevap verdi.

Söyleşi tamamlandı, program stüdyoda devam etti ve tam o anda hiç sevmediğim, hiç hoşlanmadığım soru-cevap geldi?

“AAAA... Makedon genç futbolcu Türkçe de biliyor, Türkçeye çok iyi hakim”

E tabi be abiciğim. Çocuk bilecek. Biz, Makedonya Türkleri Türkiye’yle kalkıyor, Türkiye’yle yatıyoruz. Evde, televizyonlardan sadece Türkçe dili duyulur, Türk kanalları izleniyor. Hatta ülkemizde olaylardan haberimiz yok ama Türkiye’de kedi hangi ağaçta mahsur kaldığını çok iyi biliyoruz.

Ayrıca Türkçe okullarımız ülkenin her köşesinde var. Sadece ilkokullar değil, dersler liselerde hatta üniversiteler Türkçe dilinde. Eskilerimiz kırık Türkçeyle konuşurken, şimdiki gençler Türkiye Türkçesiyle konuşuyor. Durum o kadar gelişmiş ki, çocuğu markette göndersen bir kilo domates alamaz Makedoncası pekiyi olmadığı için ama Türkçe’nin profesörü olmuş.

Ey kardeş, biz Makedonya Türkleri Türkçe konuşuyoruz hem de Türkiye Türkçesi. Azıcık kırıklar olabilir ama derecemiz yine yüksek. Derdimizi anlatabilecek, gideceğimiz yere çok kolay ulaşabilecek durumdayız.

Bu yüzden, buna benzer olaylar yaşanmasın diye bir ön hazırlık yapılmalı. Bazıları şaşırmasın diye bunları bilmesi gerek. Türkler sadece Türkiye’de yaşamıyor. Dünya’da 300 milyon Türk var olduğunu ve çoğu Türkçe konuştuğunu bilmeli. Bu tür bilgiler okuldayken öğreniliyor ve bilinmeli. Bilmediğin zamam hem komik olursun, hem alay konusu olursun.

Konuşması bir dert, yazılması başka bir dert. Bu genç futbolcunun ismi Elif Elmaz olmasına rağmen “Eljif” yazılması sinir ettiriyor. Kardeşim, Elif bildiğimiz Elif. Arap alfabesindeki ilk harf. Nasıl olur da Eljif yazılıp okuyabilir, hiç anlayamıyorum. Meslektaşlarımı eleştirmekten geçemiyorum.

Buna benzer bir olay birkaç yıl önce benim soyadımla da yaşadım. Pasaportta soy ismim Suloodza yazıldığı için Türkiye’de herkes Suloodza diye okuyor. Ne kadar Sulooca olduğunu söylesem boş, bir türlü derdimi anlatamadım. Suloodza diye devam ettiler.

Kimse buna dur demeli, Türkiye insanın kardeşi Makedonya’da da var, Afrika’da da var. Hem Türkmenistan’da, hem İsveç’te yaşayan Türk de Türkçe biliyor ve konuşuyor. Bunu herkese anlatmalıyız, öğretmeliyiz.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV