banner43

banner42

25 Şubat 2018 Pazar

Yıldırım: “FETÖ’yle Mücadelede Makedonya’nın Desteğine Teşekkür Ediyoruz”

Makedonya ile Türkiye Başbakanları Zoran Zaev ve Binali Yıldırım, bugün gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

12 Şubat 2018 Pazartesi 12:28
Bu haber 869 kez okundu
Yıldırım: “FETÖ’yle Mücadelede Makedonya’nın Desteğine Teşekkür Ediyoruz”

 

Makedonya ile Türkiye Başbakanları Zoran Zaev ve Binali Yıldırım, bugün gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Mevkidaşı Zaev’in Türkiye ziyaretinin iki ülke arasında kökleri geçmişe uzanan kuvvetli bağların ve kardeşlik duygularının önemli bir göstergesi olduğunu söyleyen Yıldırım, “Türkiye ile Makedonya arasındaki güçlü kardeşli kve dostluk bağının en temel unsurlarından biri de Makedonya’da yaşayan soydaşlarımızdır” dedi.

Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dost ve kardeş ülke Makedonya’yla terörle mücadele konusunda Balkanlarda işbirliğinin bütün Balkan ülkelerinin katılımıyla daha da geliştirilmesi konusunu da kapsamlı bir şekilde ele aldık. 15 Temmuz darbe girişiminde Makedonya’nın ülkemize verdiği destekten dolayı kendilerine teşekkür ettik ve  özellikle bu darbenin sorumlusu FETÖ terör örgütünün faaliyetlerinin Makedonya’da sonlandırılması konusundaki talebimizi de bir kez daha yineledik. Bundan kısa süre önce 21 Aralık’ta sayın Başbakan Yardımcımız Hakan Çavuşoğlu’nun da katıldığı geniş katılımlı bir toplantıda ‘Türkiye’nin düşmanı bizim de düşmanımızdır’ demek suretiyle aslında FETÖ terör örgütüne karşı net tavrını ortaya koymuştur. Bu kapsamda yapılan çalışmaları da takdir ediyoruz. FETÖ terör örgütü sadece Türkiye’de darbe girişimine katılmış bir örgüt değil. Küresel güçlerin kontrolünde ve var olduğu ülkelerin bugün değilse yarın, yarın değilse orta vadede başına dert olacak bir örgüttür. Bu konuda da sayın Başbakanla bilgilerimizi paylaştık. Eğitim alanında, kültür alanında ve birçok konuda güzel işbirliklerimiz var.”

“Makedonya’nın NATO Entegrasyonunu Destekliyoruz”

Zaev’e bölgesel konular ve “Zeytin Dalı” harekatıyla ilgili bilgi verildiğini belirten Yıldırım, şunları kaydetti:

“Makedonya’nın Avrupa-Atlantik kurumlarıyla bütünleşmesine büyük önem veriyoruz. Makedonya’yı anayasal ismiyle ilk tanıyan ülkeyiz ve ilk büyükelçi ataması yapan ülkeyiz. Dolayısıyla NATO’yla entegrasyonu konusunda da desteğimiz bundan böyle devam edecektir. Aynı zamanda AB üyeliğini de destekliyoruz. Ümit ederim ki dün ve bugün gerçekleşen toplantılar Türkiye-Makedonya arasındaki ilişkilerin daha da ileri taşınması için önemli bir başlangıç olur.”

“Ticaret Hacmi 1 Milyar Avroya Yükselmeli”

Görüşmede ikili ilişkilerin bütün yönleriyle ele aldıklarını kaydeden Yıldırım, “İlişkileri her alanda daha da güçlendirilmesi konusunda tam bir mutabakata vardık. Özellikle ekonomik ve ticari ilişkilerin daha da güçlenmesi bakımından ticaret hacmimizin potansiyellerini yansıtmamakta olduğunun altını bir kez daha çizdik. Kısa süre içerisinde Türkiye ile Makedonya arasındaki ticaret hacmini 1 milyar avronun üzerine çıkarmak konusunda mutabık kaldık. Bunu yaparken de ticaret dengesini sağlamayı önemsiyoruz. Türk yatırımcıların Makedonya’daki yatırımları 1 milyar 300 milyon avro seviyesine ulaştı. Bundan memnuniyet duyuyoruz. Makedonya’ya Türk yatırımcıların ilgisi artarak devam ediyor” dedi.

 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV