banner43

banner42

15 Aralık 2017 Cuma

TİKA’dan Makedonya Sivil Havacılık Ajansına Teknik Donanım Desteği

TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, "12 yıldır Makedonya’da her sektörde, eğitim, sağlık, altyapı, kurumsal kapasitelerin geliştirilmesi, sosyal ve kültürel alanda yaklaşık 800 projeyi Makedonya’da uygulamış bulunmaktayız."

19 Haziran 2017 Pazartesi 14:14
Bu haber 1550 kez okundu
TİKA’dan Makedonya Sivil Havacılık Ajansına Teknik Donanım Desteği

 

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı – TİKA, bugün Makedonya Cumhuriyeti Sivil Havacılık Ajansına teknik donanım desteğinde bulundu.

Teslim töreninde TİKA Balkanlar ve Doğu Avrupa Daire Başkanı Dr. Mahmut Çevik, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden de diğer TİKA yetkilileri, Sivil Havacılık Ajansı Müdürü Goran Yandreoski ve kurumda çalışan Cumhurbaşkanının eşi Maya İvanova tarafından karşılandı.

Heyetler arası yapılan görüşmenin ardından basın toplantısına geçildi.

“TİKA Makedonya’da 800’e Yakın Fazla Projeyi Hayata Geçirmiştir”

TİKA’nın söz konusu proje kapsamında 2015 yılında vermiş olduğu kurumsal kapasitelerin desteklenmesine yönelik olduğunu belirten TİKA BADA Dr. Başkanı Mahmut Çevik, bugünkü teslim töreniyle ikinci aşamaya geçildiğini söyledi.

Çevik, “2005 yılından beri Makedonya’da aktif olarak çalışıyoruz. Yani 12 yıldır Makedonya’da her sektörde, eğitim, sağlık, altyapı, kurumsal kapasitelerin geliştirilmesi, sosyal ve kültürel alanda yaklaşık 800 projeyi Makedonya’da uygulamış bulunmaktayız. Biz, Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak, kalkınma kuruluşu olarak Makedonya’nın kalkınma çabalarına bugüne kadar her sektörde destek olduk. Balkanlar ve Doğu Avrupa ülkelerinde gerçekleştirdiğimiz projelere baktığımız zaman, 5 binden fazla projeyi hayata geçirdiğimizi görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Makedonya’daki projelerin devam edeceğini müjdeleyen Çevik, “Maya İvanova hanımefendiyle beraber Cumhurbaşkanımızın eşi sayın Emine Erdoğan hanımefendinin himayelerinde gerçekleştirdiğimiz acil çocuk kliniği inşası ve yoğun bakım ünitesinin desteklenmesi projesinin önümüzdeki günlerde inşallah açılışını gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Çevik, bu projenin iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesine katkı sağlaması temennileriyle sözlerine son verdi.

Sivil Havacılık Ajansı Müdürü Goran Yandreoski, geçmiş dönemden bu yana TİKA tarafından yapılan desteğin önümüzdeki dönemde de devam etmesini istediklerini söyledi.

Teknik donanım desteğini en iyi şekilde kullanacaklarını kaydeden Yandreoski, “Önümüzdeki dönemde Türkiye’deki muhtelif kurumlar, Türk havayolu şirketleriyle işbirliğimizi geliştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından TİKA tarafından Sivil Havacılık Ajansına teslim edilen bilgisayar ve yazılımlar yakından görüldü.

Söz konusu projenin ikinci ayağında 30 adet masaüstü bilgisayar ve sivil havacılık sektörünün bakım ile destek hizmetlerinin günümüz şartlarına uygun şekilde yönetilebilmesi için gerekli olan yazılım modülü teslim edildi.

2015 yılında aynı proje kapsamında 18 adet bilgisayar, 15 tablet ve bir özel yazılı Sivil Havacılık Ajansına hibe edilmişti.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV