banner43

banner42

16 Aralık 2017 Cumartesi

TİKA’dan Doğu Makedonya’daki Tarımcılara Makine Desteği

TİKA bugün Makedonya’da tarımcılığın gelişmesi ve kalkınmasına yönelik proje kapsamında Doğu Makedonya bölgesindeki çiftçilere tarımsal makine desteği sundu.

04 Aralık 2017 Pazartesi 17:52
Bu haber 2082 kez okundu
TİKA’dan Doğu Makedonya’daki Tarımcılara Makine Desteği


Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) bugün Makedonya’da tarımcılığın gelişmesi ve kalkınmasına yönelik proje kapsamında Doğu Makedonya bölgesindeki çiftçilere tarımsal makine desteği sundu.

TİKA Üsküp Koordinatörü Aytekin Ayden bugün Valandova’dan sonra Radoviş Belediyesini de ziyaret etti. Radoviş Belediye Başkanı Gerasim Konzulov ile bir araya gelen Ayden, daha sonra Doğu Makedonyalı çiftçilerle de bir araya geldi.

Yapılan görüşmelerin ardından tarımsal makineler çiftçilere temsil edildi.

Bugün TİKA tarafından Valandova, Doyran ve Demir Kapı Bölgelerinde Nar Meyvesi Yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için çiftçilere fidanlar teslim edilmişti.

Doğu Makedonya Çiftçilerine Tarımsal Makine Desteği

Ekonomik açıdan ağır şartların hakim olduğu Makedonya’nın kırsal bölgelerinde, ekonominin canlanmasına vesile olacak projeler geliştirilerek bölgede kalkınmanın sağlanması hedeflenmektedir. Bu çerçevede TİKA tarafından, bölge çiftçilerini bir araya getirerek iletişimin sağlanabilmesi, çiftçilerin konusunda uzman ekipler tarafından eğitilebilmeleri, rekabet güçlerinin artırılabilmesi ve bu potansiyelin ekonomiye kazandırılabilmesi ile sağlıklı ve kaliteli gıda üretiminin sağlanabilmesi için bölgesel projeler geliştirmekte ve uygulanmaktadır.

Bilindiği üzere, 2014 ve 2016 yıllarında TİKA tarafından desteklenen “Doğu Makedonya’da Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, kırsal alanlarda yaşayan dar gelirli aileler için alternatif geçim kaynağı oluşturarak, toplam 110 ailenin hayat standartlarının yükseltilmesine katkıda bulunmak amacıyla çevre ve iklim koşullarına uygun, verimi yüksek farklı çeşitlerde (çeviz, kiraz, erik, badem) fidan desteği sağlanmış ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir.

Daha önce küçük çapta (aile içi) ve bilinçsizce yapılan meyve yetiştiriciliği, verilen fidan ve uzman desteği ile daha profesyonel şekilde icra edilmeye başlanılmış olup, yıllık meyve üretimi artmış ve 2016 yılında tek meyve hasadı ile aile başı ortalama 1.500 Avro ek gelir elde edilmiştir. Meyve fidanlarının çeşidine bağlı olarak, ekiminden en az dört yıl sonra tam randımanlı, ticari gelir getiren hasat alınmaya başlanılması ile projeden destek alan aile işletmelerinin daha yüksek gelir elde etmeleri öngörülmektedir.

Bahse konu projenin devamı niteliğinde, Doğu Makedonya’nın İştip, Radoviş, Konçe, Gradsko, Valandova, Doyran ve Demir Kapı bölgelerinde üretim alanlarının artırılması, üretim teknolojisinin geliştirilmesi için geçimlerini tarım sektöründen sağlayan 200 çiftçi ailenin ortak kullanacağı 20 adet toprak mikseri – freze ve 20 adet ilaç püskürtme makinesi TİKA tarafından hibe edilecektir.

Meyveciliğin Geliştirilmesi Projesi

Makedonya’nın güney doğusunda yer alan ve ılıman (Akdeniz) iklime sahip Valandova, Doyran ve Demir Kapıda Türkiye menşeli Hicaz Narı yetiştiriciliği için gerekli şartların mevcudiyetinden hareketle, geleneksel nar yetiştiriciliği yerine, istikrar ve ekonomik refah getirebilecek bilimsel ve modern tekniklere dayalı kaliteli ve verimli üretime geçişin sağlanması hedeflenmektedir. Proje ile tütün  dışında yeni üretim alanlarına geçişin sağlanması,  işsizliğin azaltılması ve bölgede yaşayan ailelerin daha yüksek yaşam standartlarına ulaşmaları sağlanacaktır.

Proje kapsamında, Türkiye’ye özgü Hicaz türü Nar fidanlarının dikimi için çevre ve iklim koşullarının uygun olduğu bölgelerden tespit edilen toplam 50 çiftçi aileye 120’şer fidan olmak üzere toplam 6.000 Hicaz türü nar fidanı hibesi ve fidan yetiştiriciliği (budama ve bakım eğitimi) ile ilgili uzman desteğinin verilmesi planlanmaktadır.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV