banner43

banner42

15 Aralık 2017 Cuma

Çavuşoğlu: “Makedonya’daki Türk Toplumu İki Ülke İlişkilerinde ‘Taş Köprü’ Gibidir”

Makedonya ile Türkiye’nin Dışişleri Bakanları Nikola Dimitrov ve Mevlüt Çavuşoğlu, gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

18 Haziran 2017 Pazar 16:31
Bu haber 2348 kez okundu
Çavuşoğlu: “Makedonya’daki Türk Toplumu İki Ülke İlişkilerinde ‘Taş Köprü’ Gibidir”

 

Makedonya ile Türkiye’nin Dışişleri Bakanları Nikola Dimitrov ve Mevlüt Çavuşoğlu, gerçekleştirdikleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı yaptı.

Çavuşoğlu’nun Makedonya’da kurulan yeni hükümetin konuk ettiği ilk Dışişleri Bakanı olduğunu belirten Dimitrov, “Bugünkü görüşmelerimizi tanışma ve dost olma vesilesi olarak gördük. Karşılıklı çıkarlara yönelik konuları görüştük” dedi. Dimitrov, Ramazan ayının dostlarla paylaşma ayı olduğuna dikkat çekerek, Türkçe olarak “Hayırlı Ramazanlar” diyerek tebriklerini sundu.

Dimitorv, “Ekonomik işbirliğimizi arttırmak için konuştuk ve buradaki potansiyeli yakalamak istiyoruz. Yeni hükümetin öncelikleri hakkında konuk Bakana bilgi verdim. Amacımız adaletin hüküm sürdüğü, demokratik prensiplere dayanan bir toplum oluşturmak” ifadelerini kullandı.

Dış politikadaki amaçlarının AB ve NATO’yla bütünleşme olduğunu vurgulayan Dimitrov, Türkiye ile Makedonya’nın fiziki sınırları olmamasına rağmen çok yakın iki dost ülke olduklarını belirtti.

Dimitrov, Türkiye’nin Makedonya’ya NATO üyeliği konusunda verdiği destekten dolayı teşekkürlerini sundu.

 

“Makedonya Bölgenin Güvenliği ve İstikrarı İçin Çok Önemli Bir Ülke”

T.C. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yeni hükümetin konuk ettiği ilk Dışişleri Bakanı olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Çavuşoğlu, “Yeni hükümeti ve  dostum Nikola’yı tebrik ediyorum ve her zaman çalışmalarında yanında olacağımızı, destekçi olacağımızı Türkiye olarak vurgulamak isterim. Bu sene diplomatik ilişkilerimizin tesisisinin 25. Yıldönümünü kutluyoruz. 25 yılda çok önemli mesafeler kat ettik. Siyasi ilişkilerde ki gerçekten çok özel ilişkimiz var Makedonya’yla. Makedonya’yı, bölgenin istikrarı ve güvenliği için çok önemli bir ülke olarak görüyoruz. İkili ticaret hacmimizde artış var. 460 milyon dolara çıktık ama potansiyel de var. Türk yatırımları ciddi şekilde arttı ve 1,2 milyar dolar civarında. Bunun 2-3 katına çıkması için işadamlarımızın ilgisini görüyoruz. Kültürel ilişkilerimiz, eğitimdeki ilişkilerimiz her alanda ilişkilerimiz gerçekten çok mesafe kat etti. Bundan sonraki süreçte bunları daha da geliştirmek için bugün birlikte ortak irade koyduk” dedi.

 

“Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın Davetlerini Getirdim”

Karşılıklı üst düzey ziyaretlerin devam etmesi gerektiğini kaydeden Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın davet mektubunu Makedonya Cumhurbaşkanı İvanov’a teslim ettiğini, Başbakan Binali Yıldırım’ın davet mektubunu da Başbakan Zoran Zaev’e yapacakları görüşmelerde ileteceğini sözlerine ekledi.

Çavuşoğlu, “İnanıyorum ki ilişkilerimizi hak ettiği noktaya birlikte götüreceğiz. Uluslar arası platformda da örnek teşkil edebileceği işbirliğimiz var. Makedonya, Türkiye’yi her alanda her zaman desteklemiştir. Biz de Makedonya’yı aynı şekilde destekledik. Bundan sonraki süreçte de destekleyeceğiz. Makedonya, Avro-Atlantik entegrasyonunu hak ediyor. NATO üyeliğini en çok hak eden ülkedir. Suni engeller ortaya çıkartılması gerçekten bölgeye de haksızlıktır, Makedonya’ya da haksızlıktır. Biz Makedonya’nın NATO üyeliğine bundan sonra da en güçlü şekilde destek vermeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

TİKA’nın Makedonya’daki faaliyetlerinin devam edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, “Biz Makedonya’da yaşayan Türk toplumunu, Türkiye ile Makedonya arasında önemli bir köprü gibi görüyoruz. Tıpkı ‘Taş Köprü’ gibi. Diğer taraftan, buradaki Türk toplumunun Makedonya’ya gönülden bağlılığını ve sadakatini görmekten mutluluk duyuyoruz. Her türlü haklarından da hiçbir engel çıkarılmadan faydalandığını görüyoruz. Hükümette varlar, bürokraside varlar, iş dünyasında varlar. Gerçekten, işte entegrasyon budur. Esasen farklı etnik grupların, dini grupların uyum içinde yaşaması bakımından Makedonya, Avrupa’ya ve ötesine örnek bir ülkedir” dedi.

Çavuşoğlu, gelen soru üzerine terörle mücadelede işbirliğinin önemine değinirken, "Balkanlardan da Suriye'ye, Irak'a geçen yabancı terörist savaşçılar da olduğunu biliyoruz. Makedonya ve Balkan ülkeleriyle de bilgi paylaşımı, istihbarat paylaşımı konusunda da çok iyi bir işbirliğimiz var" diye konuştu.

Dimitrov ise Türkiye'nin küresel çapta terör yükünü en çok taşıyan ülkelerin başında geldiğini, yaptıkları görüşmelerde istihbarat servislerinin işbirliğinin üst düzeyde olduğu hakkında fikir birliğine vardıklarını açıkladı.

Dimitrov ve Çavuşoğlu, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler ve Katar krizi hakkında da gelen soruları yanıtladı.

 

 

 

 

 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV