banner43

banner42

20 Şubat 2018 Salı

‘Bu Ziyaret Dostluğumuzu ve İşbirliğimizi Pekiştirmek için Çok İyi Bir Fırsat’

Makedonya ve Türkiye Başbakanları Zoran Zaev ile Binali Yıldırım gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

12 Şubat 2018 Pazartesi 13:59
Bu haber 545 kez okundu
‘Bu Ziyaret Dostluğumuzu ve İşbirliğimizi Pekiştirmek için Çok İyi Bir Fırsat’Makedonya ve Türkiye Başbakanları Zoran Zaev ile Binali Yıldırım gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

‘Dostluğumuzu Pekiştirmek İçin Çok İyi Fırsat’

Basın toplantısında konuşan Zoran Zaev, “Öncelikle sayın Başbakan Yıldırım’ın daveti için teşekkür etmek istiyorum. Dostluğumuzu ve işbirliğimizi güçlendirmek ve pekiştirmek için çok iyi bir fırsat. Bu hususta 15 Temmuz olaylarını büyük bir nefretle izledik. Başarısız darbe girişimini en güçlü şekilde kınadık. Bu konuyla TC demokratik yoluyla seçilen idareyi ve kurumlarını destekledik. Bugün ben ve sayın başbakan yıldırım iki ülke heyetleri arasında Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasında ekonomik işbirliğini güçlendirme hususunu masaya yatırıldık. Türk şirketleri tarafından Makedonya’da yatırım yapmak için büyük ilgi mevcut” dedi.

Zaev’den NATO Yolundaki Destek İçin Türkiye’ye Teşekkür

Makedonya’nın NATO yolund aldığı destekten de söz eden Zaev “Türkiye Cumhuriyeti’nin AB ve NATO’da sağladığı desteğinden dolayı teşekkürlerimi iletiyorum” ifadelerini kullandı.

Makedonya’da yaşayan Türklerin anadilini ve kültürlerini geliştirmeleri hakkında sahip olduklarının da altını çizen Zaev, “Makedonya’da yaşayan Türklerin kendi dillerini ve kültürlerini geliştirme hakkına sahip olduklarını belirtmek istiyorum. Bu hususta ülkemizde farklılıkları yaşatan bu örnek bizleri AB ve NATO’ya sunabileceğimiz değerlerden bazılarıdır” şeklinde açıklama yaptı.

Başbakan Zaev açıklamasının devamında iki ülke arasında enerji, tarım, sanayi ve inşaat ayrıca sanayi ve güvenlik alanlarında da işbirliğini geliştirmek istediklerini söyledi.

Zaev Et İhracatı İçin Türkiye’den Kota İstedi

Zaev, et ihracatı konusunda “Bosna Hersek ve Sırbistan’a dana ve kuzu eti ihracatı için ayrılan kotaların bize de verilmesini istedik” dedi.

Zaev’den FETÖ ile Mücadelede Türkiye’ye Destek

FETÖ ile mücadele konusunda kendisine iletilen soruyu da yanıtlayan Zaev açıklamasında “Makedonya bugüne kadar çok büyük bir dostluk örneği göstermiştir. Özellikle FETÖ ile mücadele konusunda tam anlamıyla Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanını, hükümeti ve tüm kurumları desteklemekteyiz. Bu konuda tabii ki uluslararası sözleşmeleri de dikkate alacağız ancak her ne önlem alacaksak Türkiye Cumhuriyeti ve vatandaşlarına Makedonya’nın gerçek ve samimi dost olduğunu ispat edeceğiz. Bu konuda gerekli önlemleri alacağız, hem Makedonya hem bu dostluğun geliştirilmesi açısından bunu yapmalıyız” ifadelerini kullandı.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV