banner43

banner42

15 Aralık 2017 Cuma

Türkiye ile Makedonya Ticari İlişkileri Sempozyumda Ele Alındı

Üsküp’teki Aleksandar Palace oteli, “Türkiye-Makedonya Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar” adlı sempozyuma ev sahipliği yaptı.“Türkiye-Makedonya Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar” ve “Makedonya ile Türkiye’de İş Yapan Şirketlerin Tecrübeleri – Sorunlar ve Çözüm Önerileri” isimli iki panel gerçekleşti.

29 Kasım 2017 Çarşamba 12:36
Bu haber 1056 kez okundu
Türkiye ile Makedonya Ticari İlişkileri Sempozyumda Ele Alındı

 

Üsküp’teki Aleksandar Palace oteli, “Türkiye-Makedonya Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar” adlı sempozyuma ev sahipliği yaptı.

Sempozyuma, Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahil, T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara,TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden, İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Ahmet İncekara, Makedonya-Türkiye Ticaret Odası Başkanı Aydoğa Ademoski, Makedonya Ticaret Odası Meclisi Başkanı Antoni Peşev, Makedonya’nın önde gelen şirketlerinin temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahil, yeni hükümetin Türkiye başta olmak üzere tüm ülkelerle ticareti geliştirmek amacında olduğunu belirtti.

Kendisinin Türkiye ve Doğu ülkelerinden yatırımlardan sorumlu olduğunu hatırlatan Kahil, Makedonya’nın küçük bir pazar yerine AB ve bölge ülkeleriyle var olan anlaşmaları çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Kahil, “Makedonya ile Türkiye arasındaki serbest ticaret anlaşmasını imzalayanlardan biri de benim. Bu anlaşmanın daha da genişletilmesi lazım. Sadece Türkiye’den şirketlerin Makedonya’ya yatırım yapması değil, Makedonyalı şirketlerin de Türkiye’de yatırım yapması gerektiğini düşünüyorum. Şirketlerimiz üçüncü pazarlarda da birlikte iş yapabilir” diye konuştu.

“Ticari İlişkilerin Gelişmesi İçin Uygun Altyapı Mevcut”

T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için uygun altyapının mevcut olduğunu söyledi.

“Bu olumlu altyapıya rağmen gerçekleşen ticaret hacmi her iki ülke açısından da tatmin edici düzeyde değil maalesef” diyen Büyükelçi Kara, bunun gerçek potansiyeli yansıtmaktan uzakta olduğunu kaydetti.

Büyükelçi Kara, “Makedonya’da Türkiye sermayeli yaklaşık 100 yatırımcımız ve isim yapmış şirketlerimiz var. Bu işadamlarımız Makedonya’da gerçekten bir milat yazıyorlar. Birkaç yılda bunu daha net göreceğiz. Türkiye’deki gelişmişliği burada sağlamak için ellerinden geleni yapıyorlar. Bu firmalarımızın toplam yatırımı 1,2 milyar avroyu, toplam çalışan sayısı da 5 bin kişiyi bulmaktadır” dedi.

İşadamlarına Makedonya’da yatırım yapması çağrısında bulunan Büyükelçi Kara, hükümetin yatırım ortamını iyileştirici politikalar izlediğini memnuniyetle gördüğünü sözlerine ekledi.

Üsküp’ü Balkanlarda önemli bir merkez olarak nitelendiren İktisadi Araştırmalar Vakfı Başkanı Ahmet İncekara, yurtdışında 20’den fazla ülkede benzer sempozyumlar gerçekleştirdiklerini belirtti.

Türkiye ile gittikleri ülkelerde ticaretin gelişmesine yönelik çalışmalar yaptıklarını belirten İncekara, “Biz iş dünyasına elimizden gelen bilimsel bilgi üretme desteği konusunda gerekeni yapmaya çalışıyoruz. Bu sempozyumlar, Makedonya ve Türkiye ekonomisini ve Makedonya-Türkiye ekonomilerinin işbirliği alanlarını ele alacağız. Piyasanın zorluklarını, kolaylıklarını, teşviklerini ele alacağız” dedi.

Serbest ticaret anlaşmasının tüm alanları kapsaması gerektiğinin altını çizen MATTO Başkanı Aydoğan Ademoski, “Siyasi alanda sahip olduğumuz iyi ilişkilere rağmen ekonomide, daha doğrusu ticaret hacminde beklenen durumda değiliz” dedi.

Türk şirketleri için bir serbest ticaret bölgesi açılmasını istediklerini yineleyen Ademoski, bu sayede Türk yatırımlarının büyük ölçüde aratacağı ve ticaretin gelişeceğini sözlerine ekledi.

Türkiye ile Makedonya arasında sorunların olmadığını ve ticareti işbirliğine açık olduğunu kaydeden Makedonya Ticaret Odası Meclisi Başkanı Antoni Peşev, iki ülke arasındaki ticaret hacminin artması gerektiğini vurguladı.

Peşev, Türk şirketlerini Makedonya’da varlığının güçlü bir şekilde hissedildiğini ve ekonomik kalkınmaya katkı sağladığını belirtti.

Halkbank AD Skopje Genel Müdürü Bilal Sucubaşı da açılışta katılımcıları selamladı.

Konuşmaların ardından “Türkiye-Makedonya Ekonomik İşbirliğinin Geliştirilmesinde Yeni Ufuklar” ve “Makedonya ile Türkiye’de İş Yapan Şirketlerin Tecrübeleri – Sorunlar ve Çözüm Önerileri” isimli iki panel yapıldı.

Panellerden sonra sempozyuma katılan şirketler teke tek görüşme imkanı buldu.

Sempozyum, İktisadi Araştırmalar Vakfının öncülüğünde, T.C. Ekonomi Bakanlığı, T.C. Üsküp Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği, TİKA, Makedonya-Türkiye Ticaret Odası, Makedonya Ekonomi Odasının katkıları ve Halkbank’ın sponsorluğunda yapıldı.

 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV