banner43

banner42

24 Ekim 2017 Salı

Çağatay Kablo Fabrikasının Temelleri Atıldı

Bunarcık Teknoloji ve Sanayi Bölgesinde, 7 bin metrekare alanda üretim yapacak ve 300 kişiye istihdam sağlayacak Makedonya’daki yeni Türk yatırımı Çağatay Kablonun fabrikasının temel atma töreni gerçekleşti.

27 Eylül 2017 Çarşamba 15:19
Bu haber 1026 kez okundu
Çağatay Kablo Fabrikasının Temelleri Atıldı

 

Bunarcık Teknoloji ve Sanayi Bölgesinde Makedonya’daki yeni Türk yatırımı Çağatay Kablonun fabrikasının temelleri bugün atıldı.

Şirketin sahibi Ahmet Köroğlu’nun ev sahipliğinde düzenlenen temel atma törenine Başbakan Yardımcısı Koço Angyuşev, Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahil, T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, MATTO Başkanı Aydoğan Ademoski, Ticaret Başmüşaviri Bünyamin Kutlu, Teknoloji ve Sanayi Bölgeleri Müdürlüğü Müdürü Aleksandar Mladenovski, Halkbank AD Skopje İcra Kurulu Başkanı Turhan Ademi, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı.

“Şirketleri Yerli ve Yabancı Olarak Ayırmıyoruz”

Açılışta bir konuşma yapan Başbakan Yardımcısı Angyuşev, hem fabrika inşaatında hem de üretim aşamasında fabrikanın çalışmalarında başarılar diledi.

Makedonya hükümetinin yabancı yatırımcıları çekmek amacıyla bundan sonraki dönemde de desteğin artarak devam edeceğini kaydeden Angyuşev, “Makedonya’da faaliyet gösteren şirketleri biz yerli ve yabancı olarak ayırmıyoruz. Hepsi bizim için yabancı sahipleri olan ‘Makedonya’ şirketleridir. Hepsi de aynı şekilde desteklenecektir” ifadelerini kullandı.

Türkçe’den esnaf sözcüğünün Makedonca dahil başka dillerde tek bir kelimeyle tercüme edilemeyeceğini belirten Angyuşev, “Esnaflık, dürüstlük, çalışkanlık, özverili çalışma demektir. Bunu diğer dillere tek kelimeyle çevirmezsiniz. Çağatay Kablo’yu yakından tanıdığım için Makedonya sanayisinin ‘Esnaf’larından biri olacağına inanıyorum” dedi.

Angyuşev, konuşmasının sonunda Türkçeden bir kez daha söz kullanarak, şirkete bereketli kazançlar diledi.

Dış Yatırımlarda Sorumlu Devlet Bakanı Adnan Kahil, Türkiye başta olmak üzere çok sayıda şirketle yatırım hakkında görüştüğünü ve yakın bir gelecekte yeni yatırımlar geleceğini söyledi.

Kahil, tüm yatırımcılara teşviklerle destek vermeye hazır olduklarını sözlerine ekledi.

“Türk Yatırımları 1 Milyar Avroyu Geçti”

Türkiye ve Makedonya arasındaki ticari ilişkilerin gelişmesi için ortak iradeye sahip olduklarını vurgulayan T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara, “Makedonya’daki Türk yatırımları son yıllarda istikrarlı bir şekilde artış göstermiş olup toplamda 1 milyar avroyu geçiştir. Bu yatırımlar Makedonya ekonomisinin gelişmesine ve istihdam alanlarının arttırılmasına katkı sağlamaktadır” dedi.

Kara, Çağatay kablonun fabrikasının yatırımından büyük bir gurur duyduğunu ve gelecek dönemdeki çalışmalarında başarılar diledi.

Çağatay Kablo şirketinin sahibi Ahmet Köroğlu, 2016 yılında ana müşterilerinden Van Hool’un desteğiyle yatırım kararı aldıklarını dile getirdi.

Otomotiv ana sanayine kablo ve elektrik tesisatı ürettiklerini belirten Köroğlu, Türkiye’de iki kez İhracatçılar Birliği tarafından ödüllendirildiklerini söyledi.

Köroğlu, “Üsküp’teki fabrikamızda 20 yıllık üretici ve 35 yıllık sektör tecrübemizin birikimlerini yansıtarak, mevcut 5 adet kalite sertifikası değerleri ile çağdaş, modern üretim teknikleriyle Makedonya çalışanlarının katkılarıyla, Avrupa, Türkiye, Birleşik Krallık ve Amerika’da aranan, vazgeçilmeyen bir tedarikçi olma hedefimiz bizleri bugüne getirmiştir” diye konuştu.

Konuşmaların ardından şirketin temel atma töreni T.C. Üsküp Büyükelçisi Tülin Erkal Kara ve Çağatay Kablo şirketinin sahibi Ahmet Köroğlu tarafından yapıldı.

Çağatay Kablo Fabrikası

4 milyon avroluk öz varlıklara dayalı 6 milyon avroyu bulacak bir yatırımla inşaatına başlanan fabrika 7 bin metrekare alanda hizmet verecek. 2016 yılında o dönemde Ankara’da Makedonya promotörü olarak görev alan Habil Mustafa’nın katkısıyla gerçekleşen yatırımla, ilk başta 100 kişiye istihdam sağlayacak fabrikanın çalışan sayısı 300’e yükselecek.

Fabrika inşaatının Mart ayının sonları veya Nisan ayında tamamlanması ve otomotiv sektörü içim kablo ile elektrik tesisatı üretime başlaması bekleniyor.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV