banner43

banner42

17 Şubat 2018 Cumartesi

Bulgaristan ve Türkiye Ortak Enerji Projeleri Gerçekleştirecek

Bulgaristan’a bir günlük ziyarette bulunan Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakan Boyko Borisov ve Enerji Bakanı Temenujka Petkova ile görüştü.

07 Eylül 2017 Perşembe 10:27
Bu haber 777 kez okundu
 Bulgaristan ve Türkiye Ortak Enerji Projeleri GerçekleştirecekBulgaristan’a bir günlük ziyarette bulunan Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Başbakan Boyko Borisov ve Enerji Bakanı Temenujka Petkova ile görüştü. 

Albayrak, “Türkiye Cumhuriyeti, enerji tedarik güvenliğini sağlayacak Bulgaristan ile enerji alanında her türlü işbirliğine hazır” dedi. Berat Albayrak, ev sahiplerinin 6 Eylül Bulgaristan Prensliği ile Doğu Rumeli'nin Birleşme Günü’nü tebrik etti. 

İki ülke arasında gerek doğalgaz, gerekse elektrik enerjisi alanında enerji işbirliğinin derinleştirilmesi ele alındı. İki ülke doğalgaz tedarik güvenliği ve çeşitlendirilmesine ve sanayide ve evde kullanılan doğalgazın rekabete dayalı fiyatlandırılmasına yol açacak ortak projeler gerçekleştirme konusunda anlaştı. Başbakan Borisov, “Bulgaristan ve Türkiye stratejik ortaktır-iki ülke üzerinden doğal olarak gaz akışı gerçekleşiyor” diye vurguladı. 

Albayrak’a Avrupa Birliği (AB) mevzuatı kapsamında gerçekleşmesi gereken Balkan Doğalgaz Dağıtım Merkezi kurulmasına ilişkin konseptin gerçekleştirilmesi ile ilgili bilgi verildi. 

Görüşmede proje öncesi incelemeler kapsamında doğalgaz tedarikinde Türkiye dahi tüm giriş-çıkış noktaların ele alınacağı belirtildi. Bakan Petkova, Bulgaristan’da gaz dağıtım şebekesinin modernizasyonu ve genişletilmesine devam edildiğini anımsattı. Gaz dağıtım şebekesinin modernizasyonu ve genişletilmesinin Bulgaristan'dan Türkiye'ye transit gaz iletiminde kapasitenin artmasına, ülkemize yönelik gaz tedarik yollarının çeşitlendirilmesine de imkan vereceği kaydedildi. İki ülkenin üzerinde çalışmaya devam edeceği Türkiye ve Bulgaristan’ın doğalgaz sistemleri arasında doğalgaz bağlantı hattı kurulmasına ilişkin projenin stratejik önem taşıdığının altı çizildi. 

Türkiye tarafından Bulgaristan’dan Türkiye’ye elektrik enerjisi ihracatı kapasitesinin artırılmasını sağlayacak ilave iletim hatları inşaat etme imkanlarının araştırılmasına ilgi gösterildi. 

Kaynak: Kırcaali Haber

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV