banner43

banner42

24 Ekim 2017 Salı

Uluslararası Balkan Üniversitesinde 4. Öğrenci Kongresi Başladı

5-6 Ekim tarihleri arasında Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) tarafından düzenlenecek 4. Uluslararası Öğrenci Kongresinin açılışı Holiday İnn Hotel’de yapıldı.

05 Ekim 2017 Perşembe 12:47
Bu haber 959 kez okundu
Uluslararası Balkan Üniversitesinde 4. Öğrenci Kongresi Başladı

 

5-6 Ekim tarihleri arasında Uluslararası Balkan Üniversitesi (İBU) tarafından düzenlenecek 4. Uluslararası Öğrenci Kongresinin açılışı Holiday İnn Hotel’de yapıldı.

“Küresel Çağda Yeni Dünya Anlayışı” başlığıyla düzenlenen kongrenin açılışına ev sahibi İBU Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu’nun yanı sıra Avrupa İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bilimsel Çalışmalar Koordinasyon Dairesi Başkanı Dr. Adem Uzun, akademisyenler, öğretim üyeleri, öğrenciler ve diğer davetliler katıldı.

Birçok ülkeden katılan öğrenciler önünde hükümeti temsilen katılmanın kendisini mutlu ettiğini kaydeden Başbakan Yardımcısı Buyar Osmani, kongrede küresel dünyada yaşanan sorunlar ve çözüm önerilerinin gündeme geleceğini belirtti. Osmani, teknolojinin gelişimiyle sadece genç ve yaşlılar arasında değil gençler içinde de farklılıklar meydana getirdiğini, eğitim sisteminin gençlerin yaratıcılığı ve gelişimine odaklı olması gerektiğini sözlerine ekledi.

Bölge ülkelerinden gençlerin bira araya gelmesi ve iletişim halinde olmasının önemine değinen Osmani, bu sayede önyargıların ortadan kaldırılacağını, Avrupa değerlerinin benimseneceğini ve AB’yle bütünleşme sürecinin hızlanacağını vurguladı.

İBU Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, kongreye katılan öğrencilerin akademik düzeyde küresel dünyada kendilerinden bekleneni ve dünya barışın sağlanması hakkında konuşacaklarını söyledi.

Uluslararası Öğrenci Kongresinin öğrencilerin talebi ve üniversitenin desteğiyle başlatıldığını kaydeden Kocayusufoğlu, üniversiteli gençlerin geleceğin liderleri olduklarına yönelik inancının günden güne arttığını ifade etti.

Bu yılki kongrenin ana sponsoru olan T.C. Başbakanlık Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Bilimsel Çalışmalar Koordinasyon Dairesi Başkanı Dr. Adem Uzun, 10 yıllık üniversitenin dördüncü kez böyle bir kongreyi düzenlemesinin büyük bir başarı olduğunun altını çizdi.

Uzun, yeni dünyanın oluşturulması için insani değerlerle bezenmiş gençlerin yetiştirilmesinin önemine değindi.

İBU’nun Uluslararası Öğrenci Kongresi Düzenleme Komitesi Başkanı Dukica Pavlovik de günün anlam önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumunun katkılarıyla gerçekleşen kongreye, 35 ülkeden 80 öğrenci katılıyor.

 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV