banner43

banner42

15 Aralık 2017 Cuma

Uluslararası Balkan Üniversitesi, Mezuniyet Törenini Gerçekleştirdi

137 yedinci nesil lisans mezunları ve 17 dördüncü nesil yüksek lisans mezunlarını veren Uluslararası Balkan Üniversitesi'nin düzenlediği törene T.C. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz katıldı.

23 Mayıs 2017 Salı 22:59
Bu haber 2737 kez okundu
Uluslararası Balkan Üniversitesi, Mezuniyet Törenini Gerçekleştirdi

 

 Uluslararası Balkan Üniversitesi, bu akşam Makedonya Halk Tiyatrosunda mezuniyet töreni gerçekleştirdi.

137 yedinci nesil lisans mezunları ve 17 dördüncü nesil yüksek lisans mezunlarını veren üniversitenin düzenlediği törene, Makedonya Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı Festim Halili, T.C. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Makedonya Devlet Bakanı Beycan İlyas, TBMM AK Parti İstanbul milletvekili ve üniversitenin mütevelli heyeti başkanı Hüseyin Bürge, TBMM AK Parti Kocaeli milletvekili eki Aygün, Anayasa Mahkemesi Üyesi Salih Murat, TİKA Üsküp Program Koordinatörü Aytekin Ayden, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, üniversite hocaları, işadamları, mezun öğrencileri aileleri ve diğer davetliler katıldı.

Mezun olan öğrencileri tebrik eden Başbakan Yardımcısı Festim Halili, Uluslararası Balkan Üniversitesi öğrencileri iyi bir insan yaptığına dikkat çekti.

 
“Üsküp’ün Kültürümüzde Ayrı Bir Yeri Vardır”

T.C. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Üsküp’ün Türk kültüründeki önemine değindi.

Yılmaz, “Biz Üsküp’ü Şar dağında Bursa’nın devamı olarak görürüz. ‘Biz Üsküp’te, Üsküp bizdedir’ deriz. Balkanların ezgileri capcanlı olarak hala Anadolu’da kulağımıza çarpar. Burada olunca evimizden uzaktaymış gibi hissetmeyiz. Bizde bu hissi uyandıranlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

İki ülke arasındaki mükemmel ilişkilere değinen Yılmaz, “Ortak tarihimiz ve kültürümüz, bizi zamanın ve sınırların koparamayacağı güçlü bir bağla bir arada dost ve kardeş olarak tutmaktadır. Balkanlarda barışın ve huzurun hakim olmasını istiyoruz. Bu gerçekleşirse Balkanlara istikrar gelir, refah gelir. Avrupa ile Asya arasında köprü vazifesi gören Türkiye ve Makedonya kilit bir noktadadır. Bu topraklar Doğuyla Batıyı buluşturmaktadır. Bu bizlerin zenginliğidir” dedi.

Makedonya’nın Balkanlarda ilişkileri geliştirmek istedikleri ülkelerin başında olduğuna dikkat çeken Yılmaz, eğitimin alanındaki işbirliğinin en kalıcı olduğunu vurgularken üniversitenin bu yoldaki önemine değindi.

Bakan Yılmaz, T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği tebrik mesajını da okudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı şöyle:

“Sayın Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü,

Uluslararası Balkan Üniversitesi, 2016-2017 eğitim yılı mezuniyet törenine davetiniz için teşekkür ediyorum. Ülkemiz, yeni Türkiye hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir. Bu yürüyüşe ivme kazandıracak en önemli aktörler, iyi ve kaliteli eğitim almış gençlerimizdir. Üniversitelerimiz, gençlerimize en kapsamlı mesleki donanımın yanı sıra, araştırmacı, sorgulayıcı ve bilgi üretimine katkı sağlayacak bir bakış açışı kazandırmayı amaçlamaktadır.

Sevgili gençler, yaşamınızın her aşamasında eğitimi, okumayı ve araştırmayı önceliğiniz olarak benimseyerek, ülkenizi daha parlak yarınlara taşımak için çalışmalısınız. Sizlerin, ideallerin peşinden kararlılıkla giden, vatanını, ülkesini seven, sevgi, saygı ve dürüstlüğü temel ilke edinen, ahlaklı, özgüvenli bireyler olarak yetişmeniz en önemli arzumuzdur. Bu gurur gününüzde sizlere, ailelerinize ve değerli öğretim üyelerimiz olmak üzer yetişmenizde emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Bugün ilk adımı attığınız yeni hayatınızda ve meslek yaşantınızda başarılar diliyor, törene katılan değerli misafirleri en kalbi duygularımla selamlıyorum.”

TBMM AK Parti İstanbul milletvekili ve üniversitenin mütevelli heyeti başkanı Hüseyin Bürge, üniversitenin hedeflerinden bahsetti. Bürge, “Bizim çocuklarımızla ilgili hedeflerimiz var. Bizim hedefimiz en kısa zamanda Makedonya’nın en iyi üniversitesi olmaktı. Bunun daha ötesinde biz şimdi hedefimizi Balkanların en iyi üniversitesi olmak için yelken açıyoruz inşallah” ifadelerini kullandı.

Konuşmasında T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ulaştırılmak üzere iki mesaj veren Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Kocayusufoğlu, “Saygıdeğer Cumhurbaşkanım, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü olarak, onurlar, gururla ve samimi olarak ifadelerimle, bu gençler ve bundan sonraki gençler bu coğrafyada birlik ve beraberliği, kardeşliği tahsis etmiş, bunun için çalışmış ve bunun en iyi örneğini yaşamış gençlerdir. Son olarak sizin bizim kadar sevineceğimizi ve mutlaka gurur duyacağınıza inandığımız, Uluslararası Balkan Üniversitemizin Makedonya’nın en iyi üniversitesi olduğu haberini sizinle paylaşmak isterim” diye konuştu.

Konuşmaların sona ermesinin ardından mezun olan öğrencilere diplomaları takdim edildi. Bölümlerinin en başarılı öğrencilerine burslu yüksek lisans imkanı sağlanacağı müjdesi de verildi.

Program, mezun olan öğrencilerin keplerini havaya fırlatmasıyla sona erdi.

 

 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV