banner43

banner42

16 Aralık 2017 Cumartesi

Türkiye’de Diploma Tanımında Yeni Uygulamalar

Türkiye Yükseköğretim Kurumu Başkanlığının ‘Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği’ T.C. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

05 Aralık 2017 Salı 11:57
Bu haber 1612 kez okundu
Türkiye’de Diploma Tanımında Yeni Uygulamalar


Türkiye Yükseköğretim Kurumu Başkanlığının ‘Yurtdışı Yükseköğretim Diplomaları Tanıma ve Denklik Yönetmeliği’ T.C. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayınlandı.

Yönetmelikle ilgili amaç ve kapsamanın belirtildiği birinci maddede “Bu Yönetmeliğin amacı yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından alınan ön lisans, lisans, yüksek lisans diplomalarının tanıma ve denklik işlemlerinde uyulacak usul ve esasları belirlemektir” ifadeleri yer alıyor.

İkinci maddede ise “Bu Yönetmelik, 4/11/1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 7’nci maddesi ile 23/2/2006 tarihli ve 5463 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan 11/4/1997 tarihli Avrupa Bölgesinde Yükseköğretimle İlgili Belgelerin Tanınmasına İlişkin Sözleşme ve 23/2/2011 tarihli ve 6165 sayılı Kanunla onaylanması uygun bulunan 16/1/2009 tarihli Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hukukuna Göre Kurulmuş Olan Üniversitelerin Karşılıklı Tanınmasına Dair Milletlerarası Anlaşma hükümlerine dayanılarak hazırlanmıştır” deniliyor.

17 maddeden oluşan yönetmelikte tanımlar ve kısaltmalar, tanıma ve denklik işlemleri, yükseköğretim kurumları ve programlarının tanınması, mezuniyet tanıma belgesi ve diploma denklik belgesi, başvurularının incelenmesi sonucu yapılacak işlemler, Mezuniyet belgesi ile denklik başvurusu, Çeşitli alanların incelenmesi sürecinde yapılacak işlemlere ilişkin hükümler, Uzaktan öğretim tanıma ve denklik işlemleri, Denklik incelemesinde yapılacak işlemlere ilişkin diğer hükümler konuları yer alıyor.

Terörle Bağlantılı Yükseköğretim Kurumları Tanınmıyor

Yönetmeliğin 5’inci maddesinde Türkiye Cumhuriyeti tarafından terör örgütü olarak kabul edilen örgütlerle bağlantısı olan yükseköğretim kurumlarının tanınmayacağı ve alınan belgelere denklik işlemlerinin yapılmayacağı belirtiliyor.

Yönetmeliğin beşinci maddesinde konuyla ilgili, “(3) Birinci fıkradaki koşulları sağlamasına rağmen, aşağıdaki durumlardan herhangi birinin varlığı halinde ilgili yükseköğretim kurumu veya programı Kurul kararıyla tanınmaz ve bu kurumlardan alınmış belgeler denklik işlemleri açısından değerlendirilmez: a) İlgili yükseköğretim kurumunun veya programının, Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından terör örgütü olarak kabul edilen örgütlerle bağlantısının 2547 sayılı Kanunun ek 31 inci maddesi çerçevesinde tespit edilmiş olması” ifadeleri yer alıyor.

Yönetmenliğin tamamına aşağıda belirtilen linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2017/12/20171205-4.htm

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV