banner43

banner42

15 Aralık 2017 Cuma

Türkçe Eğitim Veren Okullarda 2016/2017 Eğitim Yılı Nasıl Geçti?

Eğitim yılının son günlerinde Makedonya'da Türkçe eğitim veren okullardaki Türk eğitimciler 2016/2017 eğitim yılının Türkçe eğitim açısından nasıl geçtiğini gazetemize değerlendirdi.

12 Haziran 2017 Pazartesi 11:20
Bu haber 1754 kez okundu
Türkçe Eğitim Veren Okullarda 2016/2017 Eğitim Yılı Nasıl Geçti?Makedonya genelinde yaklaşık 188 bini ilkokul ve 80 bini lise öğrencisi olmak üzere 270 bin civarında öğrenci 9 Haziran Cuma günü itibariyle üç aylık yaz tatiline girdi. 2016/2017 okuma yılını ise ilkokullarda yaklaşık 5-6 bin civarında Türk öğrenci okuma yılını tamamladı tamamladı.

Makedonya'da Türkçe eğitim veren okullardaki Türk eğitimciler 2016/2017 eğitim yılını gazetemize değerlendirdi.

Tefeyyüz İlkokulu Müdürü Osman Emin, gazetemize yaptığı açıklamada "Bu eğitim yılına kabarık sayıda toplam 120 öğrenciyle başladık. Bu bizim için sevindirici bir durumdu. Okulumuzda toplam öğrenci sayısı ise 800'dür. Fakat kabarık sayıda öğrenci olmasına rağmen öğrencilerimiz üç sınıfta eğitim gördü, dördüncü sınıf açılmadı. Öğretmenlerimiz de bu durumda hayli zorlandı. Talebimizi ilettik fakat herhangi bir cevap alamadığımız için eğitimi üç sınıfta sürdürdük" ifadelerini kullandı.

Tefeyyüz Öğrencileri Türkiye'de Şehit Ailelerine Destek Oldu

Okul olarak yapılan etkinliklerden de söz eden Emin, Genel anlamda öğretmenlerimiz öğrencileriyle farklı etkinlikler de düzenledi. 15 Ekim okul günü kutlaması, 24 Kasım öğretmenler günü kutlaması, 21 Aralık Türkçe eğitim bayramı kutlaması gibi etkinliklere imza atıldı. Okulumuza bir takım ziyaretler de oldu. Okulumuzun Türkiye'deki kardeş okulları okulumuzu ziyaret ettiler. Aynı zamanda öğrencilerimiz de Türkiye'deki okulları ziyaret etti. Ayrıca Bayrampaşa Rumeli Türkleri ve Dayanışma Derneği'nin daveti üzerine Polis Haftası ve Şehit Ailelerine Katkı sağlamak için ortak bir proje ve çalışma gerçekleştirdik. Elde edilen gelirler Şehit ailelerine teslim edildi. Bu durum bizim için gurur vericiydi. Çünkü bizim de Şehit ailelerine bir katkımız olmuştu. Bunun dışında okul olarak Muğla, Milas ve Bodrum ziyaretleri de gerçekleştirildi. Milas Belediyesi kapsamında yapılan bir etkinlikte öğrencilerimiz Guinness rekorlar kitabına da girmeyi başardı" şeklinde konuştu.

TİKA Sayesinde Isınma Sorunu Halledildi

Özellikle kış aylarında yıllarca yaşanan ısıtma sistemi ile ilgili sorunların halledildiğini kaydeden Emin, "TİKA'nın desteği ile okulumuzda yaşanan ısınma sorunu da halledildi. Tamamen ortadan kalktı. Özellikle öğrenci sayısının artmasına destek olan öğrenci servisi projesi de bu yıl devam etti" dedi.

Müdür Osman Emin ayrıca Tefeyyüz İlkokulu öğrencilerinin bu yıl spor ve müzik dallarında katıldıkları okullar arası yarışmalarda üstün başarı göstererek hem okulu hem de Makedonya Türklerini en iyi şekilde temsil ettiğini de vurguladı.

Tefeyyüz İlkokuluna Şimdiden 100 Öğrenci Kaydını Yaptırdı

2017/2018 okuma yılı birinci sınıfa kayıtlar Mayıs ayında başlamasına rağmen Tefeyyüz İlköğretim Okuluna okuma yılının son gününe kadar 100 öğrenci kaydını yaptırdı.

Bu konu üzerine de açıklamalarda bulunan okul Müdürü Osman Emin, "Bizi memnun eden bir diğer olay da gelecek eğitim yılına kayıtlardı. 2017/2018 eğitim yılı birinci sınıfa kayıtlar Mayıs ayında başladı. Okul günün son gününe kadar kayıt yapan öğrenci sayısı 100'e ulaştı. Tekrar kabarık sayıda öğrencilerin olacağını söyleyebiliriz. Bunun neticesinde seviniyoruz, ancak sıkıntıları tekrar yaşamamayı ümit ediyoruz. Yeni işyerlerinin açılması için başvurularımızı yapacağız. Hem birinci hem de ikinci sınıfta yeni öğretmenlere ihtiyacımız var" dedi.

Emin, ilkokuldan mezun olan öğrencilerin liselere devam etmeleri konusunda rehberlik bölümlerindeki görevlilerin öğrencilere gereken şartlar hakkında bilgi verdiğini de kaydetti.

Tefeyyüz İlkokulu Müdürü Osman Emin, "Memnun edici bir durumda tamamladık, memnun edici bir durumda da başlamayı ümit ediyoruz" sözlerini ifade etti.

İstikbal İlkokulu Öğrenceleri Okuma Yılını Gösteriyle Kapattı

Kalkandelen'de Türkçe eğitim veren İstikbal İlkokulu'nda Cuma günü okullar tatile girdi. Okul, öğrencilerin sundukları gösteriyle kapandı.

İstikbal İlkokulu Müdürü Yardımcısı Cengiz Destan gazetemize yaptığı açıklamada, "Kalkandelen'de Türkçe eğitim veren iki okuldan biri olan İstikbal ilkokulunda 2016/2017 okuma yılının eğitim dersleri 9 haziran 2017 tarihi itibariyle alt sınıf öğrencilerinin okulda hazırladıkları yıl sonu gösterileriyle son buldu" ifadelerine yer verdi.

'Gelecek Yıl Daha Kabarık Sayıda Öğrenciyle Başlayacağız'

2016/2017 eğitim yılı İstikbal için yeniliklerin yılı oldu. 22 Türk öğrencinin 1. sınıfa kayıt yaptığı bu dönemde bazı öğretmenlerin sağlık izinleri ve aynı öyle emekliye ayrılmaları sonunda 4 yeni genç öğretmen eğitim kadrosuna dahil oldu. Bunun yanı sıra bu eğitim yılı içinde müdür yardımcılığında da değişikliği gidildi, müdür yardımcısı ve Türkçe eğitimden sorumlu olarak Matematik ve inovasyon öğretmeni olarak ben Cengiz Destan atandım. Eğitimin sona ermesine rağmen öğrenciler son olarak 23 Haziran'da karnelerini almak üzere okula tekrar gelecek ve tam olarak tatilleri başlayacaktır. Toplam 9 Türk öğrencinin mezun olması ile vedalaşan okulumuz 2017/2018 eğitim yılı birinci sınıflara daha şimdiden 19 öğrencinin kayıt yapmasıyla geçen yıla kıyasen daha kabarık sayıda başlayacaktır" ifadelerini kullandı.

'Necati Zekeriya İlkokulu Mezunlarını Uğurladı'

Merkez Jupa Belediyesi sınırları içinde bir kaç köyde Türkçe eğitim veren "Necati Zekeriya" İlköğretim Okulu öğrencileri de 2016/2017 okuma yılını coşkuyla tamamladı.

Gazetemize eğitim yılını değerlendiren "Necati Zekeriya" İlkokulu Müdürü Abdül Recep, "Bu okuma yılının çok iyi ve çok verimli geçtiğini sizlere büyük bir sevinçle ifade etmek isterim. Okuma yılının son günlerinde ayrıca okulumuzun mezunlarını da uğurladık" dedi.

Müdür Recep açıklamasının devamında, "Necati Zekeriya İlkokulu bünyesinde eğitim veren Novak köy okulunda yeni spor sahası çalışmaları devam ediyor. Ayrıca Pralenik köyünde yeni okul binasının inşaatı da devam etmektedir" ifadelerini kullandı.

Necati Zekeriya İlkokulu Müdürü Abdül Recep, okuma yılının başarılı geçtiğini ifade ettiği açıklamasında, "Bu okuma yılı hem öğrenciler açısından olduğu gibi hem de öğretmen kadromuz açısında da çok verimli bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Bir neslin yuvadan uçtuğu şu günlerde, diğer bir neslin de okulumuza kayıtları devam etmektedir" şeklinde konuştu.

Makedonya'da Cuma günü itibariyle başlayan yaz tatili, üç ay boyunca sürecek. Öğrenciler 1 Eylül tarihinde yeniden okul sıralarına dönecek.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV