banner43

banner42

26 Şubat 2018 Pazartesi

Köprülü'de Türkçe Eğitimi Yeniden Canlandırma Çabaları

Köprülü Derneği, uzun yıllar ara verilen Türkçe eğitimi yeniden canlandırmayı hedefliyor. Dernek olarak bu konuda bazı girişimler de yapılıyor.

29 Mayıs 2017 Pazartesi 16:30
Bu haber 1364 kez okundu
Köprülü'de Türkçe Eğitimi Yeniden Canlandırma ÇabalarıMakedonya'nın Köprülü şehrinde sivil toplum alanında faaliyet gösteren Köprülü Derneği, uzun yıllar ara verilen Türkçe eğitimi yeniden canlandırmayı hedefliyor. Köprülü'de Türkçe eğitim gören son neslin 1950'li yılların sonuna olduğu tahmin ediliyor.

Köprülü Derneği Başkanı İsmail Elez, gazetemize yaptığı açıklamada Türkçe eğitimi yeniden canlandırmak için girişimlerde bulunduklarını MATÜSTEB'e de başvurduklarını ifade etti.

Elez, 1950'li yıllarda dördüncü sınıfa kadar Türkçe eğitim gördüğünü kaydetti. O zamandan bugüne kadar Köprülü'de Türkçe eğitimin olmadığını vurguladı.

'Amacımız Köprülü'de Türkçeyi Yeniden Canlandırmak'

Üç yıldır dernek olarak Köprülüde yeniden Türkçe eğitimin başlatılması için çalıştıklarını söyleyen İsmail Elez, "Eğitim ve Bilim Bakanlığına başvurmuştuk fakat herhangi bir geri dönüş olmadı. Köprülü'de en azından birinciden dördüncü sınıfa kadar Türkçe eğitimin verilmesini istiyoruz. Bütün çabalarımız bu yönde. Amacımız Köprülü'de Türkçeyi yeniden canlandırmak. Bu sadece bizim derneğimizin değil tüm Köprülülü Türk ailelerin isteği" şeklinde konuştu.

Köprülü'de 2002 yılı nüfus sayımına göre Türklerin nüfus sayısı 2 bin 800 olarak kayda geçiyor. Fakat tahminler Köprülü'de Türklerin bugünkü nüfusu 3 bini aştığı yönünde.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV