banner43

banner42

23 Şubat 2018 Cuma

Karadağ Mehmet Fatih Medresesi Altıncı Mezunlarını Verdi

Karadağ'da, Balkan Savaşları'nın ardından kapanan, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından 2008 yılında yeniden yaptırılan Mehmed Fatih Medresesi (İmam Hatip Lisesi) altıncı mezunlarını verdi.

27 Haziran 2017 Salı 11:42
Bu haber 832 kez okundu
 Karadağ Mehmet Fatih Medresesi Altıncı Mezunlarını VerdiOsmanlı’nın Karadağ’dan çekilmesinden yaklaşık 100 yıl sonra TİKA desteğiyle eğitim faaliyetlerine başlayan Mehmed Fatih Medresesi altıncı mezunlarını verdi. Son mezunlarını 1912 yılında veren ve 2008'de TİKA tarafından yeniden yaptırıldıktan sonra eğitime başlayan Mehmet Fatih Medresesi'nden günümüze kadar 250 den fazla öğrenci mezun oldu.

Başkent Podgoritsa’da bulunan medresenin Tuzi Kültür Merkezi'nde düzenlenen diploma törenine, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, Karadağ Milli Eğitim Bakanı Damir Şehoviç, Karadağ Azınlık ve İnsan Hakları Bakanı Mehmed Zenka, Karadağ Parlamento Başkan Yardımcısı Gentsi Nimanbegu, Türkiye Cumhuriyeti Karadağ Büyükelçisi Serhat Galip, Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç, TİKA yetkilileri ve mezunların aileleri katıldı.

Mezuniyet programında konuşma yapan TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin, 2012 yılında Medrese ilk mezunları verdiği dönemde Podgoritsa Program Koordinatörü olarak görev yaptığını ve ilk mezuniyet heyecanını herkesle birlikte yaşadığını dün gibi hatırladığını belirtti. Medresenin 2008 yılından günümüze kadar 250’den fazla mezun vermesinden dolayı duyduğu memnuniyeti dile getiren Çetin, TİKA’nın Karadağ’da 10 yıl içerisinde 300’den fazla proje gerçekleştirdiğini fakat Medreseye yapılan projelerin bereketinin hiçbir zaman unutulmayacağını kaydetti.

Karadağ Başbakan Yardımcısı Rafet Husoviç, İslam Birliği bünyesinde faaliyet gösteren Mehmed Fatih Medresesinin eğitim konusunda önemli işlere imza attığını vurguladı. Karadağ Hükümetinin her zaman İslam Birliğinin yanında olmaya devam edeceğini sözlerine ekleyen Husoviç, programda emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Karadağ İslam Birliği Başkanı Rifat Feyziç, Mehmed Fatih Medresesinin bu sene erkeklerde altıncı, kız öğrencilerde ise ikinci mezunlarını vermesinden dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti. Feyziç, TİKA’nın ülkede gerçekleştirdiği tüm yardımlardan dolayı Türkiye ve Türk halkına teşekkür ederek, Karadağ İslam Birliğinin bu yardımlar sayesinde varlığını sürdürdüğünü sözlerine ekledi. Karadağ’da gerçekleştirilen en önemli projelerin destekçisinin her zaman Türk kurumları olduğunu belirten Feyziç, projelerde emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti.

Program, TİKA Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Birol Çetin’in 2016-2017 eğitim-öğretim yılında mezun olan 52 öğrenciye tablet hediye etmesiyle sona erdi.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV