banner43

banner42

25 Şubat 2018 Pazar

Gelecek Gençlerin, Gençler İse Öğretmenlerin Eseridir

Öğretmenlik mesleğinin en kutsal, en değerli mesleklerden biri olmasının sebebi, insan yetiştirmektir.

02 Şubat 2018 Cuma 14:46
Bu haber 840 kez okundu
Gelecek Gençlerin, Gençler İse Öğretmenlerin Eseridir


Makedonya’da gençlerimizin farklı üniversitelerden mezun olmasıyla birlikte çeşitli okullarda öğretmen sıkıntısına çözüm bulunmaya başladı. Gençlerin bu mesleği büyük bir istek ve çabayla yerine getirmesi, öğrencilerin eğitimini olumlu yönde etkiliyor. Bulunduğu bölgedeki çocukların eğitimi için büyük mücadele eden ve etmeye devam edeceğini söyleyen öğretmen Sabit Bayram, öğretmenliğe nasıl başladığının yanı sıra okuldaki eğitimden de söz etti.

Sabit Bayram, Merkez Jupa Belediyesi’ne bağlı Novak köyünde doğdu. İlkokul eğitimini Novak köyündeki “Necati Zekeriya” ilkokulunda tamamladıktan sonra lise eğitimini Gostivar Belediye Orta Okulu’nda başarılı şekilde tamamladı. Üniversiteye, Üsküp Kiril ve Metodiy Üniversitesi Felsefe Fakültesi Danışmanlık ve Rehberlik (Pedagoji) Bölümü’ne devam ederek oradan mezun oldu.

Her zaman gönlümde öğretmenlik mesleği vardı 
Öğrencilik yıllarından beri hayalini kurduğu öğretmenlik bölümünden mezun olurken heyecanlı olduğunu söyleyen öğretmen Sabit Bayram, “Daha küçük yaşlardan itibaren milletime, yöreme, toplumuma hizmet etmek ve yararlı bir birey olmak gibi hedeflerim vardı ve en sonunda ilkokul yıllarımın, çocukluğumun en güzel zamanlarının geçtiği okuluma iki yıl önce sınıf öğretmeni olarak işe başladım.

Öğrencilik yıllarımdan bu yana her zaman öğretmenlerle ilişkilerim hep iyi seviyedeydi ve her zaman öğretmenlerim gibi ben de büyüyünce öğretmen olmak istiyordum. Her zaman gönlümde öğretmenlik mesleği vardı.

Öğretmenlerimizin bizleri yetiştiriği gibi ben de toplumumuza insan yetiştirmeliydim, yöremize, milletimize her zaman hizmet edecek olan nesiller yetiştirmeliydik ve ben de öğretmenlik mesleğine gönül verdim ve her zaman hedefim gençlerimizi, geleceğe ve topluma kazandırmak olacaktır” dedi.

Öğrencinin kafasına girmeden önce kalbine girmek gerekir
Genç öğretmenlerin en önemli avantajlarının öğrencilerle daha kolay iletişim kurabilmeleri olduğunu söyleyen öğretmen Sabit Bayram, “Bazen öğrencilerle arkadaşlık edebilmek, onların dertlerine, sorunlarına daha kolay çözüm bulabilmektir. Öğrencilerimizle daha fazla sosyal etkinlikler yapabilmek, en önemlisi de günün her anında sabırlı ve hoşgörülü olmak gerekmektedir. Öğretmen-öğrenci ilişkilerinde en önemli unsur, her zaman öğrencinin kafasına girmeden önce kalbine girmeye çalışmaktır.

Öğrencilere eşit davranarak onlara gerekli olan güveni sağlamaktayım ve eğitim-öğretimin yaşam boyu devam ettiğinin bilincinin kazanmalarını, her zaman topluma yararlı birey olmalarını, yeniliğe hazır olmalarını sağlamaktayım” sözlerini kaydetti.

Okulumuzdaki en büyük eksikliklerden biri spor salonunun olmayışı
Okuldaki sıkıntılardan da söz eden Sabit Bayram, konuşmasının devamında şunlara yer verdi: “Okulumuzda son zamanlarda gençlerimizin farklı üniversitelerden mezun olmasıyla birlikte okulumuzda var olan kadro sıkıntısı giderilmeye başladı. Makedonya Türklerinin kanayan yarası olan kitapların eksikliği özellikle bu yıl çalışma defterlerinin yenilerinin gelmemesi ve var olan kitaplardaki basım hataları öğrencilerimize zorluklar çıkarmaktadır. Okulumuzun en önemli eksikliklerinden biri de kapalı spor salonunun olmayışı. Okulumuzdaki bütün öğrenciler için sıkıntı yaşatmaktadır. Bu konuda devletimizden ve Makedonya’daki Türk kurumlarından bu sorunun çözümü için desteklerini bekliyoruz.”

Gençlerimiz, toplumumuzun ihtiyacı olan bölümlere devam etmelidirler
Sabit Bayram, “Eğitim çağındaki çocukların ve gençlerin okul öncesinden üniversiteye kadar en iyi şekilde, en iyi koşullarda yetiştirilmeleri ve donanımlı, birikimli dünyayı takip eden çağımızın yeniliklerine hakim bireyler olarak hayata atılmaları, ülkemizde bizler için büyük önem taşımaktadır. Öğrencilerimizin bıkmadan, usanmadan, azimle, kararlılıkla; çalışarak hayal ettikleri mesleklere ve toplumumuzun ihtiyacı olan bölümlerde eğitimlerine devam etmeleri en büyük arzumdur” diyerek “Sizlerin aracılığıyla, eğitim hayatı boyunca eğitimimde katkısı olan tüm ilkokul öğretmenlerime, lise ve üniversite yıllarımda eğitim veren hocalarıma şükranlarımı borç bilirim.

Makedonya Türklerinin eğitimdeki sesi olan siz değerli Yeni Balkan ailesine de, bana bu fırsatı vermiş olduğunuz için teşekkür ederim” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.                   

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV