banner43

banner42

23 Şubat 2018 Cuma

FON Üniversitesinde III. Türk Kültür Coğrafyası Sempozyumu Başladı

FON Üniversitesi ve Eğitim Bilimleri Araştırmaları Derneği ortaklığında, bugün Üsküp’te III. Uluslararası Türk Kültür Coğrafyasında Eğitim ve Sosyal Bilimler Sempozyumu başladı.

06 Temmuz 2017 Perşembe 16:08
Bu haber 2925 kez okundu
FON Üniversitesinde III. Türk Kültür Coğrafyası Sempozyumu Başladı

 

FON Üniversitesi ve Eğitim Bilimleri Araştırmaları Derneği ortaklığında, bugün Üsküp’te III. Uluslararası Türk Kültür Coğrafyasında Eğitim ve Sosyal Bilimler Sempozyumu başladı.

“Dilde, fikirde, işte birlik” temasıyla düzenlenen sempozyumun açılışı, FON Üniversitesinde Mustafa Kemal Atatürk salonunda yapılırken, açılışa üniversitenin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sefer Tsanovski, Rektörü Nano Rujin, üniversitesi rektörleri, dekanlar ve çok sayıda davetli katıldı.

Milli marşların okunması ve sinevizyon gösterisinin ardından selamlama konuşmalarına geçildi.

FON Üniversitesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sefer Tsanovski, kardeş ülke Türkiye’den misafirleri böyle bir etkinlikte ağırlamaktan dolayı şeref duyduklarını söyledi.

Sempozyumun Rumeli’nin kalbi olan Üsküp’te yapılmasının önemine değinen Tsanovski, “Din, kültür, adet ve eğitimde ortak değerleri paylaşıyoruz. Burası, Türkiye’nin kardeş ülkesidir ve bunu yapacağımız işlerle göstereceğimize inanıyorum” ifadelerini kullandı.

Tsanovski, üniversitenin bundan sonraki süreçte de Türkiye’deki ilgili kurumlarla etkinliklere devam edeceğini sözlerine ekledi.

Türkiye’nin, Çatalhöyük’teki Neolitik çağ kültüründen, Asurlar, Hititler, Urartular, Persler, Selçüklular, Osmanlı İmparatorluğu, Türkiye Cumhuriyeti’ne ev sahipliği yaptığını kaydeden FON Üniversitesi Rektörü Nano Rujin, “Bugün itibariyle başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Türkiye’nin tarihte neredeyse 80 yüzyılın geçmişi paylaşılıyor” ifadelerini kullandı.

Rujin, “Bugün Balkanlarda Türk kültürünün ve uygarlığının kokusunu hissedebiliyoruz ve büyük göçlere rağmen Bosna Hersek, Sırbistan, Makedonya, Bulgaristan ve Arnavutluk’ta Türk birliği olduğu için mutluyuz” ifadelerini kullandı.

Makedonya ile Türkiye arasındaki bağların hiçbir şekilde kopmadığına dikkat çeken Rujin, sempozyumun başarılı geçmesi temennileriyle konuşmasını bitirdi.

Sempozyumun Makedonya koordinatörü Erkan Alili, sempozyumun amacının iki ülke arasındaki köklü geçmiş ve ortak geleceği güçlendirmek olarak niteldi.

Türkiye koordinatörü Ümit Polat ise FON Üniversitesiyle var olan işbirliğinin bundan sonraki sempozyumlarda da devam edeceğini söyledi. Polat, Üsküp’ün ve Balkanların Türkiye açısından büyük bir önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Bugün ve yarın düzenlenecek oturumlarda sunulacak bildirilerle devam edecek sempozyum kapsamında, Türkiye’den gelen misafirler Kalkadenel, Ohri ve Manastır’ı da ziyaret edecek.

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV