banner43

banner42

24 Ekim 2017 Salı

Esad Bayram’ın Eserleri Master Tezine Konu Oldu

Üsküp Aziz “Kiril ve Metodiy” Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde bugün, Şenay Osmanova tarafından “Esad Bayram’ın Edebi Eserlerinde Tipolojik Motifler” konulu yüksek lisans tezi savunuldu.

27 Eylül 2017 Çarşamba 17:12
Bu haber 1086 kez okundu
Esad Bayram’ın Eserleri Master Tezine Konu Oldu


Üsküp Aziz “Kiril ve Metodiy” Üniversitesi Filoloji Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü bugün, yeni yüksek lisans savunmasına ev sahipliği yaptı. Makedonya Türk Edebiyatı’nın yazar ve şairlerinin eserleri ve edebi kişilikleri hakkında daha önceden çalışmalar yapılırken, bugün de Makedonya Türk Edebiyatı’nın önemli isimlerinden biri olan Esad Bayram’ın eserleri ele alındı.

Üsküp Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü hocalarından Prof. Dr. Fadıl Hoca danışmanlığında ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Oktay Ahmed ve bölüm hocası Prof. Dr. Nazım İbrahim’in komisyon üyeliğinde gerçekleşen savunmada, Şenay Osmanova “Esad Bayram’ın Edebi Eserlerinde Tipolojik Motifler” konulu yüksek lisans tezini savundu.

Üsküp Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarından ve Aşağı Koliçan köyü “Mustafa Kemal Atatürk” ilkokulunda öğretmenlik yapan Şenay Osmanova, Makedonya’nın tanınmış yazar, şair, eğitimci, çevirmen, gazeteci ve siyaset adamı olan Esad Bayram’ın, Makedonya Türk Kültür ve Edebiyatında çok verimli çalışmalara imza attığını ifade etti. Şenay Osmanova, “Edebi eserlerine hem didaktik hem de estetik değerler vermesini bilen şairimiz edebiyat alanında ustalığını kabullendirmiş bir hüviyete sahiptir. Esad Bayram, hayatı boyunca hikâyeler de yazmıştır. Fakat onun asıl sanatçı yönü şiire dönüktür.” ifadelerine yer verdi.

Esad Bayram’ın eserlerindeki tipolojik motifleri konusuna da değinen Osmanova, “Tipolojik motifler, şairin dış dünyaya ait gözlemleri, sanatçı duyarlılığı şiirlerinde gerçek anlamda kullandığı nesne, kavram vb. gibi kelimelerin imge yoluyla şiirlerine yansımış farklı anlamlar, farklı yorumlar oluşturur. Bu çalışmada yöntem olarak Esad Bayram’ın şiir ve hikâyelerinde tipolojik motiflerin tespitine ayrıca Divan şiiri ile karşılaştırma yöntemlerine gidilmiştir” dedi.    

Komisyon üyelerinin sorularını da cevaplandıran Şenay Osmanova, yüksek lisans savunmasını başarılı bir şekilde tamamlayarak, akademik cemiyetin yeni bir parçası oldu.

 

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV