banner43

banner42

15 Aralık 2017 Cuma

T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeniden AK Parti Genel Başkanı Oldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde 1414 oyla Genel Başkanlığa seçildi.

21 Mayıs 2017 Pazar 18:42
Bu haber 1848 kez okundu
T.C. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeniden AK Parti Genel Başkanı Oldu

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eşi Emine Erdoğan ile birlikte, Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) 3. Olağanüstü Büyük Kongresine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti 3. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde 1414 oyla Genel Başkanlığa seçildi. 

16 Nisan'daki halk oylamasıyla kabul edilen Anayasa değişikliğiyle ‘Cumhurbaşkanının partisi ile ilişiği kesilir’ kuralının kaldırılmasından sonra, 2 Mayıs’ta kurucusu olduğu AK Parti’ye üye olan Cumhurbaşkanı Erdoğan, kongrede AK Parti Genel Başkanı Binali Yıldım ve 1370 delegenin tamamının imzasıyla AK Parti Genel Başkanlığına teklif edildi.

Teşekkür konuşması yapan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan, "Bu kongremiz, yeni bir başlangıçtır. Hem parti çalışmalarımızda hem ülkemize ve milletimize yapacağımız hizmetlerde yeni bir döneme giriyoruz. Önümüzdeki aylar Türkiye'nin terörle mücadeleden ekonomiye, hak ve özgürlüklerin genişletilmesinden yatırımlara kadar her alanda adeta bir sıçrama dönemi olacaktır." ifadelerini kullandı.

"Teşkilatlarımızda Bir Yapılanmanın Adımlarını Atacağız"

"Bu yıl sonuna kadar bütün teşkilatlarımızı tümüyle elden geçirmek suretiyle önce teşkilatlarımızda bir yapılanmanın adımlarını atacağız" diye konuşan Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan: şöyle devam etti: 

"Bu arada da hükümetimizin şu yıl sonuna kadar atacağı adımları hep birlikte ele alıp neleri yapacağız, ne gibi adımlar atacağız, bunun çalışmalarını yürüteceğiz. Bundan sonraki dönem icraatta da adeta sıçrama dönemi olacaktır. Millete hizmet yolunda çekilen zahmet, mihnet değil tam tersine şereftir."

“Ak Parti, Yolu Da Kaderi De Ülkemiz Ve Milletimizle Birleşmiş Bir Partidir”

AK Parti’nin, yolunun ve kaderinin ülke ve milletle bütünleşmiş bir parti olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin demokrasisi, ekonomisi, kalkınması, güvenliği için gayret eden, ter döken, fedakârlık yapanlara, vatan müdafaası için ülke sınırları içinde ve sınır ötesinde görev yapan askerlere, milletin huzuru için görev yapan emniyet güçlerine, terör örgütleriyle mücadeleye katkı sağlayan güvenlik korucularına, ülkenin kalkınıp gelişmesi ve hedeflerine ulaşması için emek verenlere teşekkürlerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları ekledi: “Tabii en büyük teşekkürü, en büyük şükranı, en büyük takdiri 80 milyonun tamamıyla milletimiz hak ediyor. Bize güvendiği, inandığı, destek verdiği, en zor zamanımızda dahi yanımızda yer aldığı için, milletimin her bir ferdine yürekten teşekkürlerimi sunuyorum. Biliyorsunuz, 8 gün sonra İstanbul'un Fethinin 564'üncü yıl dönümüne ulaşacağız. Bu vesileyle, coğrafyamızdaki ilk devletimizi kuran Süleyman Şah'tan Osman Gazi'ye, Fatih Sultan Mehmet Han'dan Gazi Mustafa Kemal'e kadar bu toprakları vatanımız hâline getiren tüm abide isimleri, rahmetle, hürmetle yâd ediyorum.”

27 Ağustos 2014 tarihinde, aynı salonda partililere “her bitiş bir başlangıçtır” dediğini hatırlatarak, yaşanan ayrılığın sadece hukuki bir nitelik taşıdığını, gönüllerin hiçbir zaman ayrı düşmediğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşte şimdi de, tam 998 gün sonra yine aynı solanda, ‘evet, nerede kalmıştık’ diyerek, yeniden bir aradayız. Cumhurbaşkanlığına aday olurken, bunun bir hatime değil Fatiha olduğunu, yeni bir başlangıç olduğunu ifade etmiştik. Bugün bir kez daha besmelemizi çekiyor, Fatihamızı okuyor, daha büyük hedefler için, daha çok çalışmak üzere, yeni bir başlangıç yapıyoruz” dedi ve ardından Fatiha Suresi’nin mealini okudu.

“Milletimizin Hayır Dualarına, En Az Sandıkta Kullanılan Oy Kadar Değer Veriyoruz”

Milletin hayır dualarına, en az sandıkta kullandığı oy kadar önem verdikleri için 16 yıldır sürekli büyüyerek, güçlenerek bugünlere geldiklerine işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Gönül kazanmayı oy kazanmak kadar önemli gördüğümüz için, içeride ve dışarıda maruz kaldığımız onca saldırıya rağmen dimdik ayakta durabildik. ‘İnsani yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışına sıkı sıkıya sarıldığımız için tüm zor zamanlarımızda milletimizi yanımızda bulduk. Bu ülkede güvenlik kaygılarıyla demokrasi taleplerinin aynı anda karşılanabileceğini gösterebildiğimiz için 81 vilayetimizin tamamında karşılık bulan tek parti olabildik. Kentinden köyüne, en mutena semtinden en mütevazı köşesine kadar ülkemizin tamamına hizmet ettik. Ayrımcılık yapmadık, hangi il olursa olsun ulaştık. Burası şu partiye oy verdi, burası bu partiye oy verdi demedik, hepsine hizmet götürdük, bundan sonra da götürmeye devam edeceğiz. Eğitimden sağlığa, ulaşımdan enerjiye, sanayiden haberleşmeye tüm hizmetleri götürmek suretiyle, herkesi bu ülkenin birinci sınıf vatandaşı hâline getirdik.”

Türkiye'nin gücünün ve imkânlarının, kendi vatandaşlarıyla birlikte dünyanın her yerindeki mazlumlara, mağdurlara, gariplere kucak açmaya yettiğini gösterdikleri için gittikleri yerde muhabbetle karşılandıklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmış Türkiye idealinin, ancak tarihimize, kültürümüze, değerlerimize, ecdadımızın hatırasına sahip çıkarak hayata geçirilebileceğini ispatlayarak, milletimizin her kesimine ulaştık. Eğer 16 yıl sonra dahi hâlâ ‘AK Parti nedir’ diye soranlar varsa, AK Parti işte budur” dedi.

“Türkiye’nin Prestijini Yükselttik”

Yurt dışına yönelik çalışmalarla da Türkiye'nin prestijini her geçen yıl yükselttiklerini vurgulayan Erdoğan, "Sadece 2016 yılında yaptığımız insani ve kalkınma yardımı tutarımız 6,5 milyar dolardır. Geçtiğimiz 14 yılda TİKA'nın dünyanın dört bir yanındaki soyut ve somut kültür varlıklarımızı desteklemek için doğrudan yürüttüğü veya gerçekleşmesine aracılık ettiği 20 bin proje için 20 milyar doların üzerinde kaynak kullandık. AFAD, Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Yunus Emre Enstitüsü, Kızılay gibi kurumlarımız ve sivil toplum örgütlerimiz de bu alanda önemli çalışmalar yürütüyor." dedi.

Erdoğan, ekonomik göstergelere bakıldığında, 14 yılda Türkiye'nin üç kat büyüdüğünü ifade ederek, 2002'de 236 milyar dolar olan Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'yı 857 milyar dolara, kişi başına düşen milli geliri de 3 bin dolardan 11 bin dolara çıkardıklarını kaydetti.

Ekonomik büyümenin lokomotifi olan ihracatı yılda 36 milyar dolardan, geçen ay itibarıyla 146 milyar dolara çıkardıklarını dile getiren Erdoğan, Türkiye'nin IMF'ye olan 23,5 milyar dolarlık borcunu 2013'te sıfırladıklarını, yüzde 63 seviyesinde olan kamu borçlanma faizlerini de tek haneli rakamlara indirdiklerini anımsattı.

Yatırımlara ayrılan kaynağın 70 milyar liradan, 700 milyar liranın üzerine çıkarak 2002'ye göre 10 kattan fazla arttığını aktaran Erdoğan, 2023'te kişi başına düşen milli geliri 25 bin dolara, ihracatı da 500 milyar dolara çıkarmayı, dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline gelmeyi hedeflediklerini söyledi.

“Milletimizin Emanetinin Hakkını Vermenin Gayreti İçinde Olduk”

Parti kongrelerinin, hasret giderme ve parti organlarında görev alacakları belirlemenin yanında, kapsamlı bir muhasebe ve murakabe yapmanın da vesilesi olduğunun altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, partinin kuruluşundan bu yana geçen 188 aylık dönemde yaşananları kısaca özetlemek istediğini söyledi ve “2001 yılının Ağustos ayında AK Parti'yi kurarken, isminden ve programından başlayarak, partimizi her şeyiyle milletimize hizmetkâr olacak bir anlayışla dizayn ettik. Türkiye’de kuruluşu tepeden tabana doğru değil, tabandan tepeye doğru gerçekleştirilmiş ilk ve tek parti, AK Parti’dir. Bunun için ‘AK Parti milletin partisidir’ diyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana geçen 16 yıla yakın zamanda, milletimizin emanetinin hakkını vermenin gayreti içinde olduk. Dünyada, normal demokratik düzen içinde, faaliyete başlamasından 16 ay gibi kısa bir süre sonra, çok güçlü bir şekilde iktidara gelen pek az parti örneği vardır. Bu durum sorumluluğumuzu daha da artırmıştır” şeklinde konuştu.

Milletin AK Parti'yi kısa sürede güçlü bir şekilde sahiplenmesinin sebebini, kendilerinden önceki dönemlerde yaşanan hadiselere bakıldığında anlaşılabileceğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, 28 Şubat’ta olan müdahaleler sebebiyle demokrasinin ağır yaralar aldığını, vesayet güçlerinin kıskacındaki siyasi partilerin, temsil ettikleri millî iradeyle irtibatlarının neredeyse tamamen kesildiğini, devletle siyaset, siyasetle ahlak arasındaki ilişkinin kirlendiğini kaydetti.

“Ak Parti, Milletimizin Beklentilerinin Ve Umutlarının Bir Tezahürü Olarak Ortaya Çıkmıştır”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu dönemde milletin istikrar, güven, huzur, hizmet, yatırım ve inancından kıyafetine, dilinden meşrebine kadar her konuda özgürlük istediğini belirtti ve sözlerini şöyle sürdürdü: “Milletimiz yarınından kaygı duymak değil, geleceğinden emin olmak istiyordu. Milletimiz devletinin vesayet güçlerine değil kendisine hizmet edilmesini istiyordu. AK Parti, milletimizin işte tüm bu taleplerinin, beklentilerinin, umutlarının bir tezahürü olarak ortaya çıkmıştır. AK Parti, ilk günden beri siyasetteki yerini hep milletin durduğu yer olarak tarif etmiştir, bugün de aynı tarifi yapmaktadır. 3 Kasım seçimlerinde partimiz yüzde 34 oyla Meclis'te 365 milletvekilliği elde ettiğinde, bize oy vermiş olsun olmasın, milletimizin neredeyse tamamının rahatlamış, geleceğine ümitle bakmaya başladığını gördük. O günden bugüne her seçime, milletimizin bu umudunu tazeleyerek girdik, girmeye devam edeceğiz. AK Parti'yi var eden de, bunca yıldır ayakta tutan da işte bu umuttur, bu umudu diri tutmasıdır.”

Geçen 15 yılda Türkiye'nin gündeminin, önceliklerinin, sıkıntıların ve beklentilerinin değiştiğine dikkat çekerek “Değişmeyen yegâne şey, tüm bunları karşılayabilen tek partinin AK Parti olduğu gerçeğidir” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti’nin demokrasinin, değişimin ve reformun teminatı ve adresi olduğunu vurguladı ve “AK Parti olarak sürekli hedeflerimizin çıtasını yükselterek, kemiyetle birlikte keyfiyete de önem vererek, mazeret yerine çözüm üreterek, milletimizin gönlünün baş köşesindeki yerimizi korumayı başardık. Kerameti hiçbir zaman kendimizde görmeden, işin sırrının yaptığımız hizmetler olduğunun bilinciyle, mücadeleden mücadeleye koştuk” diye ekledi.

“15 Yılda Yorulanlar, Yolunu Kaybedenler Oldu; Ak Parti Olarak Bizim Menzilimiz Değişmedi”

Değişimin öncülüğünü sürdürebilmenin, özünü koruyarak kendini sürekli yenilemekten geçtiği hakikatini unutmadan, hep ilk günkü heyecanla çalıştıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu uzun, meşakkatli, sabır gerektiren yolculukta elbette yorulanlar oldu, elbette yolunu kaybedenler oldu, elbette çeşitli sebeplerle geride kalanlar oldu. Ama AK Parti olarak bizim ne menzilimiz değişti, ne kararlılığımız eksildi, ne de milletimizle aramızdaki rabıta zayıfladı. Gece-gündüz gittiğimiz bu yolun uzun ince bir yol olduğunun, Allah’ın izni, milletimizin desteğiyle daha çok kat edeceğimiz yol olduğunu bildik ve bununla devam ettik. Rabbim ömür ve imkân verdikçe, milletimize hizmet yolunda hep birlikte çalışmayı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

“Çünkü bu kutlu bir yoldur. Çünkü bu hayırlı bir yoldur. Çünkü bu, kendimizle birlikte çocuklarımızın, torunlarımızın geleceğini de şekillendirecek bir yoldur. Onun için kim dönerse dönsün biz dönmeyiz yolumuzdan” diye konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İster 3 Kasım 2002'de olduğu gibi Meclis'e sokmasınlar, ister 2008'de olduğu gibi partimizi kapatmaya çalışsınlar, ister 2013'te olduğu gibi sokakların altını üstüne getirsinler, ister 15 Temmuz'da olduğu gibi darbe yapıp canımıza kast etsinler, ne yaparlarsa yapsınlar biz bu yoldan dönmeyeceğiz” diye ekledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Allah'a can borcumuzdan, milletimize hizmet borcumuzdan başka kimseye eyvallahımız yoktur olmayacaktır. Yarın milletimizin karşısında boynumuz büküp mahcup durmaktansa, bugün içerideki ve dışarıdaki alçakların karşısına dimdik dikilir, kaderimiz neyse ona rıza gösteririz. Ölümden öte yol olmadığını biliyoruz. Bugüne kadar Allah'tan her şeyin hayırlısını istedik. Siyasetin de, iktidarın da, başarının da, hatta rakibin bile hayırlısı için dua ettik. Şu saatten sonra da, ülkem için, milletim için, ümmetimiz için, insanlık için hayırlı olmayan hiçbir şeyin bizim nezdimizde yeri yoktur, olamaz. Buradan milletime sesleniyorum: Eğer bu kardeşiniz Tayyip Erdoğan'ın ülkesinin ve milletinin hayrına olmayan en küçük bir tavrını, davranışını, icraatını, sözünü duyarsanız, bugüne kadar yaptığı her şeyi bir kenara bırakın ve gereğini yapın. Böyle bir yanlışın içine düşen Tayyip Erdoğan'ın tüm hakları size helaldir. Ben de şimdiden milletimden helallik istiyorum.”

“40 Yıllık Siyasi Hayatımızda İnancımıza Ve Milletimize İhanet Noktasına Hiç Düşmedik”

Bu dünyanın fani olduğunu akıllarından hiç çıkarmadıklarını, en sadık yârin toprak olduğunu hiç unutmadıklarının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Rabbimin yardımıyla, 40 yıllık siyasi hayatımızda inancımıza ve milletimize ihanet noktasına hiç düşmedik. Eksiklerimiz, hatalarımız elbette olmuştur, ama ihanetimiz asla vaki değildir. İnşallah bundan sonra da, yine Rabbimin yardımı ve milletimizin yol göstermesiyle, hak olan yoldan sapmadan, hizmetlerimize devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.

Türkiye'nin FETÖ, PKK ve DEAŞ ve diğer terör örgütleriyle bölgesindeki güçlerle mücadelesini bu anlayışla yürüttüklerini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bizim kimseye karşı kişisel bir husumetimiz asla yoktur. Ama bu ülkenin ve aziz milletimizin hakkının, hukukunun yenilmesine, geleceğinin tehlikeye atılmasına da asla rıza gösteremeyiz. Kendi ülkesine, kendi milletine karşı ihanet içine giren kim olursa olsun, gözünün yaşına bakmadan gereğini yerine getirmek, milletimize karşı sorumluluğumuzun icabıdır. İsterse babamın oğlu olsun, kimin böyle bir yanlışı varsa, onun karşısında yer alırım. Kimseye karşı peşin husumetimiz olmadığı gibi, kimseye diyet borcumuz da bulunmuyor” değerlendirmesinde bulundu.Kaynak: T.C. Cumhurbaşkanlığı

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV