banner43

banner42

20 Şubat 2018 Salı

Kosova’da Türk Bayrağına Yeni Saldırı

Kosova bağımsızlığının 10. yılı nedeniyle merkez caddelere asılan Türk bayrağı kimliği belirsiz kişiler tarafından indirildi.

13 Şubat 2018 Salı 09:59
Bu haber 839 kez okundu
Kosova’da Türk Bayrağına Yeni Saldırı

 

Kosova bağımsızlığının 10. yılı nedeniyle merkez caddelere asılan Türk bayrağı kimliği belirsiz kişiler tarafından indirildi. 17 Şubat 2008 tarihinde Sırbistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Kosova, 17 Şubat Cumartesi günü bağımsızlığının 10’uncu yılı nedeniyle çeşitli etkinliklerle kutlamaya hazırlanıyor. Kutlamalar çerçevesinde Kosova’yı bağımsız olarak tanıyan ülkelerin bayrakları merkez caddelere asıldı. Dün akşam kimliği belirsiz bir kişinin Prizren’de Bajdarhane semtindeki caddeye asılan Türk bayrağını indirmesi, Kosova’da tepkiyle karşılandı. Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu olayı doğrularken, Prizren Polisi Merkezi ve Prizren Belediyesi yetkililerinin olayla ilgilendiğini açıkladı.

Yağcılar, “Türk Devletine Yapılan Bir Nankörlüktür”

DHA’ya konuşan Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi – KDTP Genel Başkanı Mahir Yağcılar da, yapılan saldırıyı serti bir dille kınadı.

Yağcılar: “Kosova Cumhuriyeti’nin 10’uncu yıl kutlamaları arifesinde, Kosova gençlerinden diğer devletlerin bayarklarına saygısızlık ve özellilkle de Türk Bayrağına yapılan saldırılar, Kosova için en kötü haber, Kosova’nın zararına ve Kosova’nın imajını zedeleyecek haberdir. Kosova’nın hoşgörü, entegrasyon ve başarı haberlere ihtiyacı bulunmaktadır. Bu kutlama günlerde Kosova’nın en büyük ihtiyacı olan spor, müzik, bilim, girişimcilik ve ekonomi de başarılar olmalı, ortak yaşam, demokrasi ve tolerans örnekleri Kosova’yı ileri taşıyacak olaylardır. Saygızıslık, kültürsüzlük, terbiyesizlik Kosova’yı dünya gelişmelerinden uzaklaştıran olaylardır. Dost devlet ve topuluklar bayrak ve değerlerine yapılan saldırılar nankörlük ve Kosova’yı yanlış yola sokabilecek hareketlerdir. Türk bayrağı şanlı ve şehitlerin kanından rengini alan bir bayrak, bağımsızlık ve egemenliğin simgesidir. Dolayısıyla bu cahil ve kabul edilmez saldırıları kınıyor, Kosova kurumlarından Kosova imajının bundan böyle de düşürülmemesi için gereken eğitim, hoşgörü, vatandaşlar arası entegrasyon ve güvenlik tedbirlerin alınmasının gerek olduğunu ifade ediyoruz. Faillere karşı da yasal önlemlerin alınması istemini ayrıca vurgulamak istiyoruz” dedi.

Prizren Belediyesi Başkanı Mütaher Haskuka da, Türk bayrağına saldırıda bulunan faillerin araştırıldığını ifade etti. Prizren’de geçtiğimiz yıl Türkiye Cumhuriyeti Prizren Başkonsolosluğu’na molotoflu saldırı da bulunulmuş, yakalanan saldırganlar çıkarıldıkları mahkeme ardından 1’er yıl hapis cezasına çarptırılmışlardı. Saldırganların aileleri Türkiye Cumhuriyeti devletinden özür dilemişlerdi.

Milletvekillerinden Kınama

Kosova Meclisi’nde Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) milletvekilleri Müferra Şinik ile Fikrim Damka saldırıyı kınayarak, bunu gerçekleştirenlerin tutuklanması için gereken girişimleri yapacaklarını kamuoyuna duyurdu.

Milletvekillerinin açıklamasında, “Kosova ve Türkiye arasındaki ilişkileri zedeleme tehlikesi bulunan bu tür olaylar, bireysel eylemler gibi gözükse de üzerinde durulması gereken konu eylemleri gerçekleştirenlerin düşünce yapısıdır. Eğitim hayatları boyunca Türk ve Türkiye aleyhtarlığı konular ve çarpık bilgiler içeren tarih kitaplarıyla yetiştirilen nesillerin bugün bu tür eylemleri yapmaktan çekinmediğini görüyoruz. Bu yanlışın düzeltilmesi ve gerçeklerin gün yüzüne çıkartılması adına tarih kitaplarının ciddi bir şekilde yeniden gözden geçirilmesi, ders müfredatının nefret içerikli ve yanlış bilgilerden arındırılması aciliyeti olan bir gerekliliktir. Bu konuda Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı’nın, Kosova Cumhuriyeti Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı’na sunmuş olduğu ortak komisyon kurma teklifi yeniden gündeme alınmalı ve hayata geçirilmesi için girişimler başlatılmalıdır. Bu konu ile ilgili Kosova Parlamentosu Türk Milletvekilleri olarak gereken girişimleri yapacağımızı ve konunun takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla sunarız.”

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV