banner43

banner42

16 Aralık 2017 Cumartesi

İzetbegoviç: 'Mladic Hem Savaş Suçlusu Hem de Korkaktır'

Boşnak lider Bakir İzetbegovic, "Bosna Kasabı" olarak adlandırılan Ratko Mladic'i hem savaş suçlusu hem de korkak olarak değerlendirdi.

23 Kasım 2017 Perşembe 10:19
Bu haber 378 kez okundu
 İzetbegoviç: 'Mladic Hem Savaş Suçlusu Hem de Korkaktır'

 

 

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Bakir İzetbegovic, "Bosna Kasabı" olarak adlandırılan Ratko Mladic'in müebbet hapse mahkum edilmesinin ardından basın toplantısı düzenledi. 

1995'te soykırımın yaşandığı Srebrenitsa'da yaşananlara dikkati çekten İzetbegovic, Srebrenitsa'da esir alınan tüm erkeklerin Sırplarca öldürüldüğünü anımsattı.

Boşnak lider, "Suçu işleyenler, yaptıklarını gizlemek için bu insanları farklı yerlere gömdü. Bugünkü duruşmada Mladic'in yaptıklarıyla bir kez daha yüzleştik." ifadesini kullandı.

Mahkeme heyetinin "Mladic'in, tüm dünyada savaş suçlusu olarak hatırlanacağı" ifadesini hatırlatan İzetbegovic, "Mahkeme, net bir şekilde Mladic'in Bosna Hersek'teki Müslümanları yok etmek istediğini ve Bosnalı Sırpların bu topraklarda zulüm yaptığını ifade etti." diye konuştu.

İzetbegovic, Mladic'in bir savaş suçlusu ve korkak olduğunu vurgulayarak, "Çünkü ancak korkaklar kadın, bebek ve sivilleri öldürür, onlara saldırır." dedi.

Boşnak lider, Mladic'in bir kahraman olarak gösterilmesine artık bir son verilmesi gerektiğini vurgulayarak, "Ortak bir gelecek inşa etmek adına Mladic için şarkılar yazmaya, adını sokaklara vermeye ve onun için anıtlar dikmeye son verin. Bugünkü kararın Bosna Hersek'te bu tür eylemleri durduracağını düşünüyorum. Gerçeği kabullenmek en iyi seçimdir." değerlendirmesinde bulundu.

Konseyin Sırp üyesi Mladen İvanic'in kararı eleştiren yorumuna da değinen İzetbegovic, "Bu, birkaç gün içinde geçecek bir durum. Bu durumun savunulacak bir yanı yok. Bunu, Ratko Mladic'e bırakmak gerekir. Bunu, Sırp halkının boynundan indirmek gerekir." şeklinde konuştu.

Karar

ICTY, dünkü karar duruşmasında "Bosna Kasabı" olarak bilenen Mladic hakkında "insanlığa karşı suçlar işlemek", "soykırım yapmak" ve "savaş kanunlarını ihlal etmek" suçlarından müebbet hapis cezası verdi.

Kaynak: AA

    Yorumlar

banner73
EN ÇOK YORUMLANANLAR
BUGÜN
BU HAFTA
BU AY
SAYFALAR
SENDE YAZ
Ziyaretçi Defteri
Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

Ziyaretçi Defteri
ARŞİV